Нон-пејпер за Србија, Хрватска и Бугарија со забелешки за Белград

На седницата на Комитетот за проширување во Советот на ЕУ, претставниците на Хрватска изнеле серија забелешки на сметка на Србија, објави весникот „Вечерње новости“. Весникот...

Стоте најбогати Словенци заедно имаат 5,7 милијарди евра

Вкупната вредноста на имотите на стоте најбогати Словенци изнесува 5,7 милијарди евра, вредноста поголема за 10 отсто отколку минатата година, наведува списанието „Менаџер“. Петти пат...

Штрајк на вработените во државниот сектор во Грција

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) за денеска закажа 24-часовен штрајк, во кој учествуваат и лекарите и болничарите од државните болници,...

Харадинај го предуреди Тачи дека ќе биде разрешен ако потпише промена на границата

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го предупреди претседателот на државата Хашим Тачи дека може да биде разрешен и да одговара за кршење на Уставот и...

Мустафа: Можно е да ги прифатиме гласовите на пратениците Срби за уривање на Харадинај

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, по денешната седница на партиското Претседателство, изјави дека ЛДК не ја исклучува можноста од прифање...

ЕУ сака Белград и Приштина наредната година да постигнат договор

Европската унија како посредник во дијалогот помеѓу Белград и Приштина ќе направи се за наредната година, до крајот на мандатот на шефицата на ЕУ...

Курти: Србија не не мрази само нас зашто сме Албанци, туку и другите бидејќи...

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти изјави денеска дека Србија не ги мрази само Албанците затоа што се Албанци, „туку и другите зашто...

ЕУ сака Белград и Приштина наредната година да постигнат договор

Европската унија како посредник во дијалогот помеѓу Белград и Приштина ќе направи се за наредната година, до крајот на мандатот на шефицата на ЕУ...

Бугарија нема да пристапи кон Договорот на ОН за миграција

Бугарија одлучи да не учествува во Глобалниот договор на Обединетите нации за миграција, изјави шефот на пратеничката група на владејачката партија Граѓани за европски...

Тачи: Противниците на мирот го попречуваат договорот меѓу Косово и Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека противниците на мирот го попречуваат постигнувањето мировен договор меѓу Косово и Србија, бидејќи се свесни дека еден таков...

Во Турција потона чамец со мигранти

Припадниците на турската крајбрежна стража почнаа акција за потрага и спасување на 10 мигранти, кои исчезнале откако денеска потона нивниот чамец во Егејското Море. Чамецот...