25.3 C
Скопје
23.07.2019

Балкан

Сиромаштијата во Србија: Половина милион жители немаат ниту за основни потреби

Во апсолутна сиромаштија во Србија живее 7,2 проценти од населението, „на казанот“ на народната кујна 35 илјади, парична социјална помош добиваат 268.000, а во ризик од сиромаштија четвртина од популацијата. Бројките наредени на овој начин...

Еден загинат при верижен судир на автопатот Ниш-Белград

Едно лице загина попладнево при верижен судир на автопатот Ниш-Белград во близина на местото Баточина, јави Танјуг. Во судирот учествувале три товарни возила, два автомобили, комби и пикап. Според белградските медиуми, во време на инцидентот на...

Протести на мигрантите на Лезбос и Хиос поради лошите услови во камповите

Околу 200 мигранти од преполнетиот регистарски и идентификациски центар Морија на островот Лесбос денеска во поворка се упатија кон градот Митилини во знак на протест поради лошите услови за живот во кампот и нивното...

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“. Еден од  осомничените Махер Абдулазиз Мутреб има блиски...

Вучиќ: Не ја исклучувам можноста за предвремени избори

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска потврди дека разговарал со најблиските соработници од Српската напредна партија (СНС), но не сакаше да каже дали станало збор за распишување предвремени парламентарни избори. -Точно е дека имав состанок...

Извршната директорка на ЕФ за Балкан: Заборавете на 2025 година како датум на влез...

Извршната директорка на Европскиот фонд за Балкан Хедвиг Морваи истакна дека треба да се заборави 2025 година, како датум за влез на Западен Балкан во ЕУ. Таа истакна дека така треба да се однесува, бидејќи...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

  Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот  на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на...

Пратеник од Двери со смртни закани кон Вучиќ и Брнабиќ

Пратеникот од движењето Двери, Срѓан Ного во емисија на Јутјуб каналот им се заканил со смрт на српскиот претседател Александар Вучиќ и на премиерката Ана Брнабиќ. Ного во изјава за еден медиум на Јутјуб каналот...

Како реагираат грчките партии на оставката на Коѕијас?

Ципрас го одбра Каменос, е коментарот на грчките опозициски партии по оставката на Никос Коѕијас. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, вели дека грчкиот премиер одбрал да го отстрани...

САД бараат прекин на мандатот на УНМИК на Косово, Србија против

Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли испратила писмо до генералниот секретар на ОН во кое бара УНМИК да се повлече од Косово. Тоа се наведува во писмото до Антонио Гутереш во кое Танјуг имал увид....

Српските пензионери на протест поради лошата реформа во пензискиот систем

Синдикатот на пензионираните воени лица на Србија и Здружението на синдикатите на пензионерите на Србија објавија дека на 30 октомври ќе организираат протести во Белград и другите градови поради лошата реформа во пензискиот систем...