Министерот за правда на Косово во посета на САД

Косовскиот министер за правда Абељард Тахири денеска отпатува во официјална посета на САД, само ден откако Приштина првпат ја посети американскиот обвинител на Специјалниот...

Вучиќ: Далеку сме од какво било компромисно решение за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека не е на повидок решение за косовското прашање и дека е илузорно да се очекува на 11...

Вулин: Војска на Косово е закана

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека формирањето војска на Косово е предизвик и закана по безбедноста во регионот. Тој, исто така,...

Градот Загреб им ги простува режиските долгови и на голем број богаташи

Градот Загреб ќе им прости на граѓаните долговите до 10.000 куни за комунални услуги,  чии сметки се блокирани и се под закана за запленуаање....

Нов обид на косовската опозиција да го спречи Тачи да преговара за промена на...

Косовското Собрание денеска треба да одржи вонредна седница, на која, на барање на опозицијата, ќе се расправа за дијалогот со Србија и за идеите...

Вучиќ: Војската на Косово ќе биде формирана на 28 ноември

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека има сознанија оти косовската војска ќе биде формирана на 28 ноември, кога се обележува Денот на...

Во 113 училишта во Софија на почетокот од учебната година имало вошки

Во периодот од 18 до 28 септември во Софија биле проверени 178 училишта, и во 113 од нив биле откриени деца со вошки, соопшти...

ЦИА за Србија: Евтина работна сила, неефикасно правосудство и многу корупција

Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) во најновиот извештај за земјите од светот објави дека главните фактори за поволен економски раст на Србија се...

ЕУ: Нема датум за укинување на визите за Косово

Канцеларијата на Европскатa унија (ЕУ) во Приштина соопшти дека Брисел не одредил конкретен датум за укинување на визниот режим за Косово, со што го...

Косовската полиција ја удвои наградата за информација за убиството на Оливер Ивановиќ

Повеќе од девет месеци по убиството на еден од лидерите на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, се уште нема никаква информација за сторителите и мотивите...

Судири меѓу средношколци и полицијата во Атина

Група средношколци денеска се судрија со грчката полиција во центарот на Атина, за време на средношколските протести против најавените реформи во образованието со кои...