13.2 C
Скопје
18.07.2019

Балкан

Харадинај: Таксите ќе бидат повлечени кога Србија ќе го признае Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска изјави дека нема враќање назад во односите со Белград, дека нема укинување на таксите, поделби или спојувања, туку само, како што кажа, меѓусебно признавање, што ќе донесе слобода за...

Во Хрватска преку 17 илјади странци ангажирани во туризмот, се бараат уште

 Само една недела откако хрватската Влада ја зголеми својата квота за странските работници во туризмот и угостителството за две илјади, барањата на работодавачите за странски работници беа поголеми од останатите места. Дополнителните квоти го зголемија...

Грција утре ќе биде без бродови

Грчката поморска федерација од денеска на полноќ започнува 24-часовен генерален штрајк, со што бродовите ќе останат закотвени на пристаништата низ цела Грцијa. Од Федерацијата бараат потпишување на колективни договори со екипажот на бродовите за 2019...

Мета предлага предвремени парламентарни и претседателски избори

Албанскиот претседател Илир Мета предложи одржување предвремени парламентарни и претседателски избори во Албанија, со цел надминување на политичката криза во земјата, и тоа на 13 октомври за кога со уредба ги одложи локалните избори. –...

Меѓународна потерница за Милан Радоичиќ поради убиството на Оливер Ивановиќ

Суд во Приштина издал меѓународна потерница по Милан Радоичиќ, потпретседател на Српска листа на Косово и „еден од највлијателните личности во северно Косово“ кој е осомничен дека е вмешан во убиството на лидерот на...

Косовската Влада ќе отвори времени продажни пунктови во северно Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека Владата, во соработка со бизнис-заедницата на Косово, организира отворање на привремени продажни пунктови во местата во северно Косово, каде сопствениците Срби денеска ги затворија продавниците во знак на...

Тачи: Нема хуманитарна криза во северно Косово, има неуспешна импровизација од Белград

Косовскиот претседател Хашим Тачи истакна дека во општините во северно Косово со мнозинско српско население нема хуманитарна криза, туку станува збор за „импровизација и тенденција“ на властите во Белград, јави дописникот на МИА од...

Палока: Рама купува гласови иако е сам на изборите

Опозициската Демократска партија(ПД) го обвини албанскиот премиер Еди Рама дека купува гласови дури и во оваа изборна трка каде што во повеќето општини единствени кандитати се оние од неговата Социјалистичка партија. Потпретседателот на партијата, Еди...

До 11 часот излезеноста на изборите во Албанија 12 отсто

Портпаролката на Централната изборна комисија Дрилона Хоџај на првата прес конфренција соопшти дека до 11:00 часот одѕивот на гласачите е 12 отсто. Таа ги повика граѓаните да го остварат нивното граѓанско право, зашто, како што...

Ситуацијата на Раб е опасна, дел од градот евакуиран

Ситуацијата во хрватскиот град Раб е непроменета – и понатаму е опасно поради истекување опасен плин поради што и дел од градот е евакуиран, јавија хртавски медиуми. Засега нема најава колку ќе трае таквата состојба,...

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни...