Српскиот министер за одбрана Вулин ќе штрајкува со глад поради протестите на опозицијата

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин утре ќе почне штрајк со глад во српскиот Парламент поради „насилствата на опозицијата над граѓаните на Србија“. На Вулин...

На Косово шестмина обвинети за планирање терористички напади

Косовски обвинители соопштија дека против шест лица се поднесени обвиненија за планирање терористички напади и регрутирање за екстремистички групи. Како што јави Танјуг, во соопштението...

САД изразува загриженост поради изборни нерегуларности во БиХ

САД изразија загриженост во врска со изборните нерегуларности во Босна и Херцеговина и ги повикаа институциите на земјаѕа да ги отсранат недостатоците на изборниот...

Пахор во посета на Белград: Поддршка за европскиот пат на Србија

Претседателите на Србија и Словенија, Александар Вучиќ и Борут Пахор на денешната средба во Белград укажаа на пријателските односи меѓу двете земји,...

Харадинај тврди дека армијата на Косово ќе има три полка

Во текот на ноември ќе бидaт усвоени закони што овозможуваат трансформација на Безбедносните сили во армија на Косово и  таа ќе има три полка...

Харадинај: Приштина нема да презема нови мерки против Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска соопшти дека не ги прифатил оставките на градоначалниците на четирите општини со мнозинско српско население на северот...

Изрекување пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја...

Дачиќ: Разграничувањето е предуслов за стабилни односи со Албанците

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, оцени дека разграничувањето на Косово и Метохија е...

„Коха“: Трамп подготвува церемонија за потпишување на договор меѓу Србија и Косово

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува церемонија за потпишување на договор меѓу претседателот на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ за...

Вучиќ: Време е за договор со Косово, но ќе биде пеколно тешко

Две децении од најголемиот европски нерешен спор, српскиот претседател Александар Вучиќ за Блумберг изјави дека е време да се постигне договор, но...

Грчкиот Парламент вечерва ќе гласа за доверба на владата на Мицотакис

Парламентот на Грција вечерва ќе гласа за доверба на новата влада, откако претходно расправата, со обраќање, ќе ја заврши грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Кусо пред...