23 C
Скопје
25.03.2019

Балкан

Вучиќ: Ако дојде до насилство тоа ќе трае „толку кратко, што секој добро ќе...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, додавајќи да доколку сепак дојде до насилство тоа ќе...

Изрекување пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја изрече второстепената пресуда за поранешниот лидер на босанските Срби,...

Кина „не го дава името“, Грците како и обично – нервозни

Кина минатиот месец одбила барање од грчка компанија за употреба на терминот „македонско“, со образложение дека потребна е дозвола за употреба од соседната земја, откри Мариа Спираки, портпаролката на грчката опозициска партија...

Македонско сценарио во Србија!?

Што ќе биде во Србија после вчерашниот упад во РТС? За влезот во Собранието на Македонија, судот пресуди 211 години затворски казни, дали Србија ќе го следи овој пример? Дали првиот човек на тамошното...

Вучиќ излезе од Парламентот, на демонстрантите им рече: „Нема ништо од тоа“

Претседателот на Република Србија ја напушти зградата на Претседателството на главната врата при што имаше краток разговор со малкумината останати пред објектот. Демонстрантите довикуваа и го навредуваа, а Вучиќ...

Пред зградата на Претседателството на Србија е мирно

Пред зградата на српското Претседателство од околу 15.00 е мирно, тензиите се намалени додека дел од учесниците во демонстрациите седат во паркот. Околу зградата на Претседателството е распоредена жандармеријата. Демонстрантите ги затворија...

Србија: Еден експресно осуден и уште четири лица приведени заради упадот во РТС

Прекршочен суд во Белград денеска осуди на затворска казна од 30 денови едно 19-годишно момче за кршење на Законот за јавен ред и мир во врска со упадот синоќа во зградата на...

Се огласија синдикати на армијата и полицијата во врска со инцидентите во Белград

Полицискиот синдикат на Србија ги повика полицајците да одбијат наредба за употеба на физичка сила врз демонстрантите во Белград, ако добијат таква наредба. Синдикатот на полицијата ги повика демонстрантите...

Судир меѓу демонстрантите и Жандармеријата пред Претседателството на Србија

Неколку стотина демонстранти го нападнаа кордонот на Жандармеријата, која не дозволува камионот, од кој се слуша обраќањето на српскиот претседател Александар Вучиќ, да се приближи до зградата на Претседателството.

Започна ли „Македонското сценарио“? – Демонстрантите влегоа во зградата на РТС

Група демонстранти упаднале во зградата на Радио-телевизија Србија за време на протестот „Еден од 5 милиони“ во Белград. Меѓу првите во зградата влегле претседателот на партијата Двери и еден од лидерите на...

Вучиќ: Срам да ви е, лажговци бедни…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека истрагата на Србија за убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП на Косово, Оливер Ивановиќ, била многу бавна, „но напредува...
WordPress Image Lightbox Plugin