16.6 C
Скопје
21.05.2019

Балкан

Нова дрога во Србија, стопати појака од марихуаната

Во Србија се појави нова дрога, психоактивна супстанца која е стопати посилна од марихуаната, објави РТС. Ефектите на синтетските канабиноиди се слични на марихуаната, но имаат стопати посилно дејство и се забележуваат десет минути по...

Триесет и девет години од смртта на Јосип Броз Тито

На денешен ден пред 39 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година. Беше долгогодишен лидер на...

Тачи: Улогата на САД во дијалогот Белград-Приштина треба да биде одлучивачка и историска

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека собирот во Берлин повторно покажал колку е слаба ЕУ и поделена во однос на дијалогот Белград-Приштина и поради тоа улогата на САД во тој процес треба да...

Албанската опозиција ќе ги радикализира протестите

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, по вчерашната едночасовна средба со претседателката на Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, најави радикализирање на активностите на обединетата опозиција. Како што посочи, денеска во 18 часот,...

Косово главна тема на средбата Вучиќ-Путин во Пекинг

Српскиот претседател Александар Вучиќ во рамки на форумот „Еден појас, еден пат“ во Пекинг оствари средба со рускиот колега Владимир Путин, а главна тема на разговорите било косовското прашање, како што беше и најавено...

Српската листа не доби дозвола за учество на локалните избори во северно Косово

Централната изборна комисија (ЦИК) на Косово не ја завери најголемата партија на косовските Срби, Српската листа (СЛ) и нејзините четворица кандидати за вонредните локални избори во северно Косово на 19 мај, јави дописникот на...

Билети за Плитвичките Езера ќе се купуваат само на интернет

Влезниците за Националниот парк Плитвички Езера во Хрватска отсега може да се купат само на интернет, а сè тоа за да се избегне метежот од посетители во еден ден, чиј број е ограничен на...

Силен ветар остави без струја неколку населени места во Косово

Компанијата за дистрибуција на електрична енергија во Косово (КЕДС) објави дека силниот ветар кој дува во земјата предизвика дефекти на нивните мрежи во повеќе населени места во оштините Урошевац, Митровица и Гњилне, јави дописникот...

Црна Гора: Подофицер вмешан во шверц на дрога и оружје

Воената полиција на Црна Гора го уапси подофицерот Душко Раденовиќ поради сомнение дека бил вмешан во трговијата на 50 кг кокаин, запленети на бродот за обука „Јадран“ во Тиват. Дрогата била откриена врз основа на...

Москва: Стремежите на Тирана за голема Албанија го компликуваат дијалогот Белград-Приштина

Министерството за надворешни работи на Русија денеска оцени дека се интензивираат напорите за интегрирање на областите населени со Албанци на Балканот и оти со тоа се компликува дијалогот меѓу Белград и Приштина. Руското МНР оцени...

Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија

Парламентот на Холандија го изгласа барањето на група пратеници за враќање на визите со Албанија, поради „зголемениот албански криминал“ во оваа земја. – Оваа одлука и дава право на Владата на Холандија да се обрати...