Харадинај: Темата поделба на Косово – веќе на постои

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по враќањето од Германија, изјави дека за поделба на земјата воопшто не се разговарало, бидејќи, според него, таа тема веќе...

Минхен: Непознато лице влегло во црква и предзивикало паника при што се повредени 24...

Непознат маж денеска влезе во католичката црква Свети Павле во Минхен и извикувал „Такбир“ (Алаху акбар), по што завладеала паника меѓу верниците. Луѓето почнале да...

Aрмаколас: Доколку воопшто се ратификува Преспанскиот Договор во Грција, тоа ќе биде со тесно...

Додека Македонија го менува Уставот, две третини од грчките граѓани се против Преспанскиот Договор. Се помали се и шансите истиот да биде...

Најмалку 13 повредени во експлозијата на пакет-бомба во францускиот град Лион

Најмалку 13 лица се повредени во вчерашната експлозија на бомба во центарот на францускиот град Лион, изјавија официјални лица. Според париски „Монд”, кои се повукуваат...

Острицата на безбедноста „ЕСЗ Тигар“ меѓу првите во светот

Врвот на острицата на македонската полиција - ЕСЗ Тигар, повторно потврди дека за нив нема невозможна мисија. Месецов предизвик им беше меѓународниот натпревар во...

Владата не демантира за договорот на Заев за политичко редефинирање на државата

Владата не ги демантира информациите што пред три дена ги објави првиот човек на ВМРО ДПМНЕ, дека Заев договорил политичко редефинирање на државата и...

Меј: Брегзит без договор ќе биде лош и за Велика Британија и за ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј денеска оцени дека евенталното излегување на Велика Британија од ЕУ без договор ќе претставува „лош резултат“ како за Лондон, така...

Меј: Новиот лидер би морал да го одложи или откаже Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј која попладне ќе се соочи со гласање за недоверба како лидер на Конзервативната партија, изјави дека евентуалниот нов...

Климатските промени го „изедоа“ медот

Минатата година се случи  суша, годинава обилни дождови што предизвикаа голем потрес врз пчелините семејства и  медоносните пчели. Последиците се,  помало производство и поскап...

Измина рокот, Мета не го потпиша указот за новиот прв полицаец

Албанскиот претседател Илир Мета не го стави својот параф на указот за новиот министер за внатрешни работи Сандер Леши. Согласно Уставот, крајниот рок за...

Чествување по повод 90 години од раѓањето на академиците Матеја Матевски и Гане Тодоровски

Во рамки на 20-та Литературна манифестација „Илинден 2019“, во Домот на култура „Илинден“ во Општина Илинден, се одржа чествување за академиците Матеја Матевски и...