Србија законски ќе ги заштитува граѓаните со станбени кредити во швајцарски франци

Предлог-законот за конверзија на станбени кредити индексирани во швајцарски франци, со кој се предвидува преостанатиот дел од долгот на граѓаните да се конвертира во...

Силјановска: Моето прво обраќање во Собрание ќе биде на тема екологија

Моето прво обраќање во Собранието на Македонија ќе биде на тема екологија, порача Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од ВМРО ДПМНЕ и коалцијата. Воопшто...

Бар: Нема докази дека Трамп соработувал со Русија

Истрагата покажала дека Русија се мешала во изборниот процес во САД во 2016 година, но оти нема докази дека членови на изборниот штабот на...

Поранешен терорист: Многу опасни поединци шетаат низ Европа

Поранешен член на Ал Каеда и британската разузнавачка служба во разговор за унгарскиот неделник „Хетек“ изјави дека многу опасни поединци слободно шетаат по Европа...

ДИК: Одѕивот на гласањето до 13 часот 20,45 отсто

Одѕивот на гласањето на првиот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,45 проценти. Портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска на прес-конференција...

Шри Ланка: Расте бројот на загинати, досега уасени 40 лица

Бројот на загинати во бомбашките напади во Шри Ланка во неделата се зголеми на 321, а повеќе од 520 се повредени, изјави министерот за...

Одбраната на Груевски: Застарено гонење на експремиерот

Делото за кое СЈО го гонеше екс премиерот Никола Груевски, а судот го обвини, има и апсолутна и релативна застареност на гонење. На ова...

Македонија се соочува со сериозен недостаток од квалификувани работници, Владата ќе прави медиумска образовна...

Македонија се соочува со сериозен недостаток од квалификувани работници, но и со голем број невработени млади лица, а бизнисот не може да најде соодветен...

Потресна сторија за брат и сестра во мариовско Рапеш препуштени самите на себе

На дното од животот и на маргините на општеството, далеку од очите на јавноста, во мариовското село Рапеш живеат брат и сестра, и двајцата...

Финишира кампањата за претседателските избори

Почнува последната недела од кампањата за вториот круг на претседателските избори што треба да се одржат на 5 мај. Се очекува кандидатите Стево Пендаровски...

Пендаровски положи заклетва – стана петтиот претседател на Републиката

Македонија има нов претседател и врховен командант на вооружените сили. Свечениот чин на инаугурација на претседателот Стево Пендаровски се одржа точно на пладне во...