Состанок на Конституенцата на Светска Банка и ММФ во Скопје: инвестиции во образование, здравство,...

Недостатокот на соодветно образование, здравство, високите даноци, слабото функционирање на јавните институции, тешкиот пристап до финансии на бизнисите се причините за нееднаквоста во примањата...

ЕУ не успеа да се договори за заеднички став за Венецуела

Шпанскиот министер за надворешни работи соопшти дека заедничка декларација на ЕУ за признавање на шефот на венецуелската...

Македонија потпиша кодекс со од хотелиерската групација Акор

Македонија ја интензивира борбата за заштита на децата од сексуална злоупотреба во рамки на туристичката индустрија, патувањата, хотелиерството. Денеска Националната комисија за борба против...

ВМРО-ДПМНЕ: „Метлата“ се претвори во магла

Метлата се претвори во магла, а со реконструкцијата има старо-нова влада со засилена корупција и главна цел-лично богатење. ВМРО-ДПМНЕ остро реагира на објавената реконструкција...

Српската опозиција го усвои текстот на „Договорот со народот“

Претставниците на српската опозиција, одговарајќи на повикот на организаторите на протестите „1 од 5 милиони”, го усвоија текстот на „Договорот со народот“...

Преспански јаболкобер- помалку јаболка и просечни цени

Бербата на јаболката во Преспанскиот регион е во завршна фаза. Репортерската екипа на АЛФА ТВ, ги обиколи овоштарниците и ладилникот ``Ејпл ленд`` кај Макази....

Потомците на последниот германски цар нема да го добијат замокот

Потомците на последниот германски цар денеска ја изгубија судската битка за замокот кој гледа во долината на Рајна и чиј дел е претворен во...

Мицкоски на средба со Јанша

Денес во Љубљана имав средба со лидерот на Словенечката демократска партија Јанез Јанша, објави на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ едногласно го прифати своето ново име

Синоќа  ВМРО-ДПМНЕ во партиското седиште одржа состанок со коалиционите партии. На состанокот раководството ги информира за постигнатиот договор со власта за предвремени избори на 12-ти...

Мерење на степенот на загаденоста на животната околина

Во градинките,училиштата и спортските сали воздухот е позагаден отколку надвор, комуналните отпадни води се најголемите загадувачи на реките Брегалница и Вардар,а почвите не...

Ципрас на иста линија со Мицотакис за употребата на терминот македонски

Преспанскиот Договор предизвика политички турбуленции- официјална Атина ја исполни последната обврска од решението за промена на името. Она што започна на 17...