Заев и Преспанскиот Договор – веројатно се кае, но ќе го тера до крај

„Ова е храбра битка, играв со сите кецеви и џокери во ракав, играв со мојот народ, играв ‘all in’, играв на се или ништо“...

Анкети: убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ

Убедливо водство на опозициската пред владејачката партија – анкетите покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ би освоило меѓу 70 и 100 илјади гласови повеќе од СДСМ. Иако трендовите...

Македонија се истрча – без датум половина Преспански Договор не треба да важи

„Северни“ институции, свидетелства, дипломи, изводи и други документи. Наскоро и „северни“ денари и „северни“ униформи за кои тендерите се веќе распишани. Македонија се истрча...

Од утре вашата стара Алфа со нови квалитетни содржини

Вашата стара Алфа со нови квалитетни содржини. Од утре вести на секои два часа, утрински и пладневни емисии, дебати, филмови и серии. Целосното ребрендирање и...

Старо – нова фискална наградна игра – дали Ангеловска го копира Ставрески?

„Мој ДДВ, моја награда“ наместо „Фискална во рака, награда без мака“ - власта го враќа проектот стар повеќе од половина деценија кој како опозиција...

„Мој ДДВ, моја награда“ – власта го враќа проектот кој како опозиција го критикуваше

„Фискална во рака, награда без мака“ – власта го враќа проектот стар речиси повеќе од половина деценија кој како опозиција жестоко го критикуваше. Старо –...

Дали Фросина Ременски ќе биде уапсена за „Рекет“?

Дали Фросина Ременски ќе биде уапсена за „Рекет“? Ова прашање се наметнува откако пратеникот Александар Кирацовски изјави дека тој не се препознава во соопштението...

Светска Банка: внимателно со растот на платите

Зголемувањето на платите мора да биде поддржано со зголемување на продуктивноста. Светска Банка предупредува – пред да се премине кон уште едно административно покачување...

Таравари: на следните избори ДУИ ќе замине во опозиција

После следните избори ДУИ ќе биде опозиција – промените на Косово ќе се пресликаат и во Македонија. Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен...

Митевски: ми ги нудеа „бомбите“ но не ги прифатив

Екс директорт на ДБК Горан Митевски ексклузивно за Алфа открива дека пред да завршат кај Зоран Верушевски „бомбите“ му биле нудени и нему. Во...

Гајсер за „Танјуг“: имам уште детали за „Рекет“, ќе ги објавам ако потфрлат истражните...

Публицистот од италијанскиот весник Ла Верита, Ларис Гајсер, кој ги обелодени снимките за случајот „Рекет“, во изјава за агенцијата „Танјуг“ вели дека поседува уште...