НАЈНОВИ ВЕСТИ

Категорија: Свет

Денеска ќе бидат ослободени уште 10 заложници во Газа

Денеска ќе бидат ослободени уште 10 заложници во Газа

Владата на Израел добила список кој содржи 10 заложници кои ги држел Хамас во Газа, а кои се очекува да бидат ослободени денеска според продолжениот ... Прочитај повеќе

САД и Германија ќе продолжат со континуирана помош за Украина

САД и Германија ќе продолжат со континуирана помош за Украина

По враќањето од ненадејната посета на Киев претходно оваа недела, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го одржа 17-тиот состанок на Контакт групата за одбрана ... Прочитај повеќе

Примирјето стапи на сила во Газа: „Ништо не е готово додека не се заврши“

Примирјето стапи на сила во Газа: „Ништо не е готово додека не се заврши“

Утринава стапи на сила четиридневно примирје меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, а попладнево ќе бидат ослободени 13 заложници. Примирјето првично требаше да биде ... Прочитај повеќе

Ослободувањето на заложници од Газа одложено

Ослободувањето на заложници од Газа одложено

Ослободувањето на првите заложници од Појасот Газа нема да се случи пред петок, вели израелскиот советник за безбедност Цачи Ханбеги. „Преговорите за ослободување на нашите ... Прочитај повеќе

Договорено примирје: Прекин на огнот, размена на заложници во Газа со палестински затвореници

Договорено примирје: Прекин на огнот, размена на заложници во Газа со палестински затвореници

По неколкунеделната војна, конечно, владата на Израел и Хамас објавија договор со кој се овозможува ослободување на најмалку 50 заложници во Газа, а за возврат ... Прочитај повеќе