13.2 C
Скопје
18.07.2019

Топ Вести

Експерти: Илузија се предвремени избори на есен, дискутабилно е и на пролет

Колку се реално можни предвремените избори и кога? Познавачите на политичките и правни состојби се сложни, на есен нема да бидат. Евентуално ,но не сигурно, првиот квартал на следната година е пореален тајминг. Ама...

Заев закажува лидерска средба, Мицкоски бара предвремени избори

Не сака предвремени избори, но закажува лидерска средба в петок со три точки на дневниот ред: Договор за нов Изборен законик и за нов изборен модел, Договор за законот за СЈО и постигнување консензус...

Приведен Бојан Јовановски

Бојан Јовановски познат како Боки 13, прокурист во телевизијата 1ТВ е задржан во полициска станица, а неофицијално, спроведен е од граничен премин. Од Обвинителството за Алфа потврдуваат дека полицијата дејствувала по наредба на обвинителството за...

Извозниците бараат државна финансиска поддршка за саемски учества на компаниите

Со поголема промоција и со присуство на познати саемски манифестации ширум светот, како и со промена на моделот на субвенционирање, Македонија може значително да ја подобри економската слика на државата. Домашните извозници велат дека...

По Сторијата на Алфа, Нешковска ќе добие помош од центарот за социјани грижи

Секој ден храна и пијалаци ќе добива 47 годишната Борјанка Нешовска која оди на дијализа и живее на раб на егзистенција. Ова го ветија од центарот за социјални грижи, по објавената сторија на Алфа...

Дојде ли време за наплата!?

ДУИ си го бара ветеното. Поддршката на Пендаровски од страна на интегративците, си има своја цена. Албанските медиуми пренесуваат дека Демократската унија за интеграција го притиска Заев, сегашната гувернерка на Народната банка, Анета Бежовска...

ФОТО: Езерото како отпад-Фрлена када на дното на Охридското езеро

Деновиве многу е актуелно Охридското Езеро и неговата загаденост. Членовите на Нуркачки центар „Akvatek“ како големи вљубеници во Охридското Езеро, постојано апелираат да се внимава што се фрла во Езерото. Тие на социјалната мрежа Фејсбук...

На платформата на Матка не и фали ни даска!!!

Ништо од ветувањата на надлежните за рушење на дивоградбата на Матка. Наместо тоа, платформата личи на вистинско одморалиште.... Има маса и клупи за седење, ограда, аранжмани од цвеќиња... Камерата на Алфа забележа како голем...

Во повеќе градови почуствуван земјотрес со епицентар во Кожани

Двата земјотреси што се случија денеска во Кожани, соседна Грција беа почуствувани и во Охрид, Струга, Битола и Ресен. Епицентарот на земјотресите биле на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и потекнуваат...

Нема подолги задржувања за излез на ГП „Богородица“, слаб пропуст на возила на грчка...

На граничниот премин „Богородица“ за влез и излез од нашата држава нема подолги задржувања, но пропустот на возила од грчка страна е со послаба динамика, информираат од дежурната служба на ГП „Богородица“. – Од наша...

Пад на бројот на туристи – секторот бара итни и сериозни мерки

Слаба промоција, малку хотели од висока категорија, недоволни субвенции, особено за носење туристи од соседните држави – туристичките работници со бројни критики зошто туризмот во земјава тоне. По долги години раст, токму во мај,...