9.6 C
Скопје
23.03.2019

Топ Вести

Нова средба на македонски и грчки експерти за промена на учебниците по историја и...

Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања утре и задутре во Скопје ќе го одржи вториот состанок, соопштуваат од грчкото МНР. Заменик-министерот за надворешни...

Орбан: ФИДЕС самоволно го стави во мирување членството во ЕНП, комитет од партијата ќе...

Владеачката унгарска партија ФИДЕС еднострано одлучи да го стави во мирување своето членство во Европската народна партија, соопшти премиерот Виктор Орббан на прес-конференција после Политичкото собрание на ЕНП во Брисел во средата.

Каталин Новак: ЕНП консензуално го прифати нашиот предлог, ФИДЕС не може да биде исклучена

Потпретседателката на унгарската владеачка партија Фидес, Каталин Новак на својот твитер профил соопшти дека Политичкото собрание на Европската народна партија го прифатило предлогот на ФИДЕС за доброволно повлекување на партијата од работата...

Поддршка за Силјановска Давкова од наследничката на Меркел, Анергет Крамп Каренбауер

Денеска во Брисел кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова се сретна со новиот лидер на германската ЦДУ Анергет Крамп Каренбауер, наследничката на канцеларката Ангела Меркел. На...

Мицкоски од Брисел: Политичкиот прогон за пресметка со опозицијата станува основен механизам на власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со кандидатот за претседател на државата професорката Гордана Силјановска Давкова, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски во Брисел остварија средба...

Заев: Не прифаќам смена на Катица Јанева

И покрај формирањето на работните група на власта и опозицијата, сепак Владата на државава засега не планира ги прифати барањата на ВМРО-ДПМНЕ за предлог законот за СЈО. Портпаролот на Владата, Миле...

Младите иднината ја гледаат во странство – Како да запре одливот на мозоци од...

Државата прави напори да го задржи постоечкиот кадар и да ги врати работниците кои заминале во странство. Тоа ќе го прави преку промена во регулативата за работни односи, преквалификација на невработените, ...

Заев: Само Грција има право да коментира дали се зборува македонски јазик кај нив

Право на Грција е да коментира дали нашинците таму зборуваат на македонски јазик, а ние треба да внимаваме за да не предизвикаме незгодни ситуации. Премиерот Зоран Заев вели дека нашиот јазик е...

Владата ги возеше Меј, Меркел и Столтенберг во „симбол на расипништво“

„Мерцедесот е симбол на едно расипништво. Оваа Влада се откажа од него. Премиерот никогаш не го користи тој мерцедес. Мерцедесот е дел од судска постапка и се додека постапката е активна,...

Заев за отпорот на Франција: Не е до нас, до нив е

Во интервју за Македонската информативна агенција по средбите во Брисел, премиерот Зоран Заев зборува за престојните обиди да се отворат преговорите со ЕУ, отпорот од земји како Франција и Холандија, како и...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ рок за Пендаровски и Силјановска

Најдоцна до четврток до полноќ кандидатите за претседател на државата треба да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската кандидатура, потребно е кандидатите да достават 10.000 граѓански...
WordPress Image Lightbox Plugin