23 C
Скопје
25.03.2019
Почетна Топ Вести

Топ Вести

Трамп: Дури и нелегалната истрага покажа дека немаше соработка со Русите, срамно е што...

Американскиот претседател Доналд Трамп триумфално изјави дека дури и нелегалната истрага која ја водел специјалниот обвинител Роберт Мулер покажала дека нема сомнежи за соработка меѓу тимот на Трамп и „Русите“ во кампањата...

Повеќе активни пожари низ земјата- човечки фактор главен причинител

Повеќе пожари во моментов се активни на територијата на Македонија. Најкритична е ситуацијата во Велешко. Само утрово, во овој реон биле пријавени  4 пожари и тоа во Џидимирци, Каласлари, Оморани и Богомила. ...

Се подготвува ли нов притисок врз опозициските пратеници – овој пат за судбината на...

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните услови за добивање на...

Охрид оваа лето финансиски нема да подржува концерти

Во текот на летото, односно од 15 јули до 15 август општина Охрид финансиски нема да поддржува концерти и јавни настани-одлука која едногласно ја донесоа градските советници. В.Д.градоначалникот најави декаизнајмувањето на просторот...

Некомплетна документација го закочи тендерот за гасификација на Гинекологија Чаир

Наместо да добие клуч на врата како што беше најавено пред два месеци, болницата за гинекологија во Чаир и натаму го загадува воздухот. Најавениот тендер за пренамена на системот за греење, од...

Усогласен работниот план за промена на учебниците согласно Преспанскиот договор

Новите генерации во двете земји и во регионот „да се едуцираат во духот на европските вредности на солидарност, доверба и меѓусебна соработка“, се заложија делегациите на Македонија и на Грција на Вториот...

Власта ветува, експертите велат реформи нема – почетокот на преговорите со ЕУ виси

Власта ги ветува, опозицијата и експертите велат дека не постојат, а ЕУ студено ги чека. По промената на името и Договорите со соседните земји, премиерот и неговиот тим мораат да испорачаат цела...

„Сплотени срца“ не се откажува од рехабилитацискиот центар за лица со попреченост во Штип

Штипското здружение „Сплотени срца” не се откажува од идејата Штип да го добие првиот рехабилитациски центар за лица со попреченост во источниот регион. Проектот е веќе изработен на хартија, сега се бара...

Владата ги изненади експертите за стерилизација – бараат итна средба со Филипче

Одлуката на Владата да ја приватизира стерилизацијата во хируршките сали ги изненади експертите. Збунети од ваквото решение на надлежните, од Асоцијацијата за дезинфекција и стерилизација прашуваат - како за толку кратко време...

Вучиќ: Ако дојде до насилство тоа ќе трае „толку кратко, што секој добро ќе...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, додавајќи да доколку сепак дојде до насилство тоа ќе...

Имаше ли „терористичко загрозување“ на уставниот поредок на Република Македонија

Пред повеќе од една година, поточно на 28 ноември 2017 година, јас, па и најголемиот дел од јавноста, ја доживеавме како шок веста дека повеќе од 30 лица-учесници во движењето „За заедничка...
WordPress Image Lightbox Plugin