13.2 C
Скопје
18.07.2019
Почетна Топ Вести

Топ Вести

Приватизација на Македонски железници – Транспорт?!

Владата размислува да ги приватизира Македонски железници Транспорт. Во моментов според министерот за транспорт и врски, се правела дополнителна анализа. Според него, таа треба да биде готова на есен, па дури тогаш ќе се...

Се намножија афери, скандали и неуспеси – премиерот не гледа причина за предвремени избори?!

Афери и скандали во кои се замешани лица на највисоко ниво, неуспеси во економијата, одложување на ветената европска интеграција. Последниот во низата скандали, рекетарско-медиумско-обвинителскиот во кој постојат сериозни индиции дека е вмешана и централната...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. Јавноста мора да знае кои се Кики...

Ристоска: Веруваме дека интегритетот на СЈО нема да биде нарушен

Дали вчерашниот случај за рекет го дискредитираше целото Обвинителство со кое раководи специјалната јавна обвинителка Катица Јанева? Откако во јавноста се појавија сомнежи, дека можеби Катица Јанева е обвинителот кој рекетирал заедно со Бојан...

Бледите и оштетени бар кодови можат да се скенираат во УЈП, граѓаните бараат подобрување...

Нешто повеќе од 140.000 граѓани ја симнале апликацијата за поврат на 15% ДДВ, се огласија од Управата за јавни приходи. Заклучно со вчера, скенирани биле скоро 3 милиони фискални сметки. Притоа граѓаните направиле промет...

Мицкоски: притвор за Јанева, оставка од Заев – криминален октопод владее со државата и...

Притвор за Катица Јанева, проширување на истрагата за вмешаност на други функционери, оставка од Зоран Заев и од целата Влада и итни предвремени избори. Ова е единствената разврска што може да следува откако се...

Турција ја поддржува Македонија, но очекува конкретни чекори за „ФЕТО“

Ако Македонија не ги испорача очекувањата од Турција во врска со, за нив терористите ѓуленисти, барањата за екстрадиција, односно т.н. чистење на земјава од овие луѓе- ќе има ли реперкусии од Анкара и какви?...

Проширувањето на ЕУ изостана во говорот на идната претседателка на ЕК

Платите, економијата, климатските промени и миграцијата - но не и проширувањето. Довчерашната министерка за одбрана на Германија и кандидат за наследник на Јункер, Урсула Фон дер Лајен, во својот говор пред Европскиот парламент ниту...

ОЈО истражува дали Боки 13 рекетирал сам или постои злосторничко здружување

Се размотува ли клопчето околу баснословниот рекет, што според обвинителството го предводел Бојан Јовановски, алијас Боки 13, а бил вмешан и Зоран Милески Кичеец и двајцата од вчера се во притвор. Истрагата...

30 дневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски

Судија на претходна постапка одреди 30 дневен притвор за Бојан Јовановски и за Зоран Милевски. Притворот за осомничените бил доделен по трите основи: опасност од бество, влијание врз сведоци и постапка и повторување на делото,...

Јанева ќе ја активира оставката кога ќе се избере нов специјален обвинител

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева си поднесе оставка, ама ќе ја активира кога партиите ќе се договорат околу законот за Јавно обвинителство и кога ќе биде избран нов специјален обвинител. „Ја депонирам мојата оставка која...