13.2 C
Скопје
18.07.2019
Почетна Спорт Страна 3

Спорт

Реал преговара со Салах

Реал почнал преговори со напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, тврди новинарот Филип Карајон на францускиот „Канал плус“. „Зинедин Зидан не го сака само Еден Азар во клубот. Постојат одредени контакти меѓу Реал и Мохамед Салах“,...

Антиќ: Ќе ја вратиме кошарката на местото кое го заслужува

По денешниот избор за претседател на Кошаркарската федерација на Македонија, Перо Антиќ во куса изјава за медиумите ги кажа приоритетите на новото раководство. „Со одличен тим, добра стратегија и добра програма се надевам дека постепено...

УЕФА ќе бара исклучување на Сити од ЛШ

Европската фудбалска федерација (УЕФА) наскоро ќе побара исклучување на Манчестер сити од Лигата на шампиони поради кршење на финансискиот фер-плеј, но и многу други спорни зделки, наведува „Њујорк тајмс“. Веќе неколку месеци англискиот првак е...

Ботас смета дека не победи во Шпанија поради проблеми со болидот

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас е убеден дека не победи на трката за Гоемата награда на Шпанија поради проблеми со болидот. Ботас заврши втор, зад клупскиот колега Луис Хамилтон. „Искрено, на „Каталуња“ не беше мојот најдобар...

Скандал во португалскиот фудбал: Пепе им понудил пари на Коентрао и Рио Аве за...

Одбранбениот фудбалер на Порто, Пепе одлучил дополнително да го стимулира својот пријател Фабиу Коентрао и неговиот тим Рио аве пред натпреварот против Бенфика. Според „Гонфиаларете“ 36-годишниот Португалец е подготвен да го награди својот поранешен соиграч...

Крај на една голема кариера: Чех во Баку се збогува со фудбалот

Легендарниот голман на Арсенал Петер Чех планира да се повлече од професионалниот фудбал, а тоа ќе го направи токму на финалето на Лига Европа, и токму против Челзи, неговиот претходен клуб во кој го...

Верстапен: Не се смета за број еден во Ред Бул

Пилот на Ред Бул, Макс Верстапен истакна дека не се смета себеси за прв возач во тимот. Верстапен по четири трки во Формул 1 шампионатот се наоѓа пред колега Пјер Гасли со 38 бодови. – Јас...

Реал подготвува рекордна сума за трансфер на Мбапе

Раководството на Реал подготвува 280 милиони евра за напаѓачот на ПСЖ Килијан Мбапе, објави „Спорт.ес“. Договорот на 20-годишниот Французин со парижаните важи до 30 јуни 2022 година. Според извештаите на медиумите, тренерот на Реал, Зинедин Зидан...

Гвардиола најдобар тренер во Премиер лигата за април

Англиската Премиер лига го прогласи Јозеп Гвардиола за најдобар тренер за месец април. Предводникот на Манчестер сити е на добар пат на „граѓаните“ да им донесе уште еден шампионски натпревари трофеј. Под водство на 48-годишен шпански...

Вардар го доби противникот во Келн: Барселона стои на патот до финалето

Исто како и пред две години кога Вардар стана европски шампион противник во полуфиналниот натпревар во Келн ќе биде Барселона. Вардар ќе игра во полуфиналниот меч број 1 во своето трето по ред учество на...

Мертенс го помина Марадона по бројот на голови за Наполи во Серија А

Фудбалерот на Наполи, Дрис Мертенс го постигна првито гол за Наполи синоќа во победата (2:1) над Каљари и по помина легендарнито Диего Марадона на вечната клупска листа на стрелци во Серија А. Мертенс сега има...