-2 C
Скопје
19.01.2019
Почетна Посебни Објави

Посебни Објави

Почина српскиот пејач Синан Сакиќ

Познатиот српски турбо-фолк пејач Синан Сакиќ почина утрово во Белград, по битката со тешка болест на црниот дроб. Тој лани имаше операција за вградување стентови во жолчните канали, но редовните прегледи востановија дека тоа не...

Почина академик Матеја Матевски

Во 89-тата година од животот ноќеска почина истакнатиот поет и академик Матеја Матевски. Матевски е роден во Истанбул во 1929 година, детството го поминал во Гостивар, а студирал во Белград и Скопје, каде завршил Филозофски...

Почина пијанистката Елена Мисиркова

 Почина пијанистката Елена Мисиркова- Лоза, која е родена во Скопје и живееше во Виена. Таа е потомок на основоположникот на македонската лингвистика Крсте Петков Мисирков и имаше богата интернационална кариера. Мисиркова беше  професор по пијано ,...
WordPress Image Lightbox Plugin