-4 C
Скопје
19.01.2019

Култура

НГМ ќе ја отвори годишната изложба на основни училишта

Националната галерија на Македонија (НГМ) денеска во Даут-пашин амам ќе ја отвори традиционалната годишна изложба на основни училишта, која ќе може да се посети до 24 ноември. Секоја година изложбата третира тема поврзана со некој...

Со сценски спектакл Битолскиот театар ќе го одбележи роденденот

Зошто „Аждерот“ денес во 21. век кај нас и во светот, не со неговата сила туку со внатрешното ропство, со способноста на граѓаните и нивната подготвеност да се помират со злото и да му...

„Флуиден страв“ во издание на „Слово“

Издавачката куќа „Слово“ објави превод на студијата „Флуиден страв“ од Зигмунт Бауман (1925-2017), современ полски социолог и влијателен филозоф. Пред оваа, „Слово“ објави уште две студии од овој автор – „Флуидна љубов“ и „Флуидни...

„Викенд на мртовци“ премиерно во „Театар Комедија“

Театар „Комедија“ вечер премиерно ја поставува претставата „Викенд на мртовци“ по текстот на Миле Попоски, која пред повеќе од 20 години се играше во Драмски театар-Скопје, а пред 30 години режисерот Коле Ангеловски го...

Почнува Недела на дизајн со Скопје

Во Јавна соба утре стартува осмото издание на Недела на дизајн во Скопје, а оваа година дизајнерската платформа ќе се одржува на тема „објективност“, што претставува обид да се разбие заблудата дека еден производ...

„Гитари, дирки и свирки”, прво училиште за музика за деца во социјален ризик

„Гитари, дирки и свирки” ќе биде првото училиште за музика и уметности во земјава, која ќе биде наменета само за деца и млади во социјален ризик каде децата ќе можат да го изучуваат инструментот...

Вечерва во Битола започнува “Фестивал на музика од светот“

Љубителите на музиката во Битола, од вечерва во Центарот за култура три дена ќе можат да уживаат во годинешната понуда на интернационалниот ``Фестивал на музика од светот``, со што, ќе биде одбележено десеттото јубилејно...

Поетот Маџиров со читање ја отвори ,,Првата ноќ на европска поезија” во Минхен

Поетот Никола Маџиров со читање синоќа ја отвори ,,Првата ноќ на европска поезија” на меѓународниот Фестивал на литературата во Минхен, кој се одржува до 2 декември. Во фокусот на фестивалот е современата европска поезија, а...

Филмови од Сорентино, Годар и Форман на „Синедејс 2018“

На 14-ти ноември богата филмска програма на Синедејс 2018. Кино Фросина 19:30 „Кога дрвјата паѓаат“ режија Марисиа Никитиук | Официјална селекција Во едно зафрлено село во Украина, едно бунтовно девојченце учи за животот гледајќи ја љубовната...

Филмскиот фестивал „Џифони патува“ во Струмица на 14 и 15 ноември

По завршувањето на Филмскиот фестивал за млади Џифони Македонија во Скопје, продолжува патувачкиот дел во помалите градови низ Македонија под наслов „Џифони патува“. На 14 и 15 ноември во Струмица ќе се одржи Фестивалот за...

Отворен 17. „Синедејс“

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и  концерт  на Нога Ерез од Израел – прв настан...
WordPress Image Lightbox Plugin