23 C
Скопје
25.03.2019

Култура

„Детето сонува“ од Ханох Левин, премиерно на битолската сцена

Сценски спектакл со тринаесет актери и со неповторлива визуелизација е претставата Детето сонува на култниот израелски драматург Ханох Левин, што ова комплексно дело со брутална суптилност, на сцената на Битолскиот...

Трпчевски со два концерти на 1 јануари ќе ја започне новата година

Со два новогодишни концерти на 1 јануари нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески ќе ја започне новата година. Тој ќе настапи во Хановер на покана од хрватскиот диригент Иван Репушиќ, кој...

Трпчески со регионална премиера на „Македонисимо“ во Белград

Македонскиот пијанист со светско реноме Симон Трпчески синоќа во „Коларац“ во Белград го претстави „Македонисимо“ во рамки на циклусот „Рефлексии на Бемус“, што беше и регионална премиера и на овој...

Џез со Џон Илија Апелгрен и Гордан Спасовски во Филхармонија

Џез-вокалистот Џон Илија Апелгрен и џез-пијанистот Гордан Спасовски вечер од 20 часот во камерната сала на Македонската филхармонија ќе одржат заеднички концерт насловен „Midnight conversation“. -В очи новогодишните...

Концерт за четирирачно пијано на дуото Марија Ѓошевска и Елена Атанасовска-Ивановска

Концерт за четирирачно пијано ќе изведат пијанистките Марија Ѓошевска и Елена Атанасовска-Ивановска вечер од 20 часот во Македонската филхармонија. На програмата се свитата „Оревокршачка“ од Чајковски/Лангер, „Карневал на животните“ од Сен-Санс/...

Балетот „Ана Каренина“ на музика на Чајковски во вторник премиерно во МОБ

Македонската опера и балет на 25 декември премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на музика на Петар Илич Чајковски. Кореограф е Лео Мујиќ...

Концерт на Стинг во Скопје

Позната британска музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни следната година ќе одржи концерт на стадионот „Филип Втори“. Ова ќе биде втор концерт планетарно популарниот пејач во Скопје, по настапот...

Парни ваљак, македонски пејачи и група од Косово на новогодишната ноќ во Скопје

Аки Рахимовски и „Парни валјак“, неколку македонски пејачи, ди џеј и косовската група „Офкестра“ ќе ги забавуваат скопјани за новогодишната ноќ. Новогодишната програма ќе почне во 21 часот на Градскиот плоштад „Македонија“...

Концерт на Џибони како завршница од овогодишното издаие на фестивалот „All you need is...

Во ВИП Арената во „Борис Трајковски“ за десетина дена ќе биде одржан голем концерт на Џибони, а покрај него на концерот ќе настапуваат и Влатко Стефановски, заедно со неговото трио, како и...

„Охридско лето“ на 18 декември во МОБ организира концерт на италијанскиот пијанист Емануеле Арчиули

„Охридско лето“ во рамки на активностите што ги спроведува надвор од редовната фестивалска програма, организира голем солистички концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден од најоригиналните и интересните изведувачи на денешната класична музичка...

Концерт на виртуозот на виолината Вадим Репин и Македонската филхармонија

Македонската филхармонија вечер во 20 часот ќе одржи симфониски концерт под наслов „Магична виолина“, на кој како солист ќе се претстави еден од најголемите виолинисти на денешнината, Вадим Репин од Русија.
WordPress Image Lightbox Plugin