16.6 C
Скопје
21.05.2019

Култура

„Охридско лето“ рангиран од ЕФА на трето место меѓу европските фестивали

Фестивалот „Охридско лето“ е рангиран на трето место во Европската асоцијација на фестивали што вклучува стотина такви манифестации од 40 земји, оценија делегатите на годинашното Генерално собрание на ЕФА што се одржа во Лисабон. Високото...

Објавена книгата раскази „Ужас и големи трошоци“ од Роберт Перишиќ

„Македоника литера“ ја објави преведена на македонски јазик збирката раскази „Ужас и големи трошоци“ од хрватскиот писател Роберт Перишиќ. Збирката со 20 раскази првпат беше објавена во 2002-та година, а од хрватската книжевна критика...

Велигденски и џез концерт во Куманово во рамки на „Куманово-град на културата“

Традиционалниот Велигденски концерт во Куманово ќе се одржи утре во Соборниот Храм Свети Никола, најавија на денешната прес-конференција, надлежните од секторот и од Фондацијата за култура и спорт од општина Куманово. Пред кумановци со...

„Втора шанса“ – женски филм за личните избори и одлуки

Филмот „Втора шанса“ – прв долгометражен филм на режисерката Марија Џиџева синоќа премиерно беше прикажан во кино „Милениум“ и го отвори 22. Скопски филмски фестивал. Оваа македонско-српска копродукција што почна да се снима во...

ДПМ: Трудот на писателите со децении наназад е потценет, обезвреднет и омаловажуван

Трудот на писателите со децении наназад е потценет, обезвреднет и омаловажуван. Се вели дека писателите пишуваат затоа што нема што друго да прават, едноставно како тоа за нив да е релаксација, задоволство или забава....

Традиционален велигденски концерт на ансамблот „Танец“

Ансамблот за народни игри и песни „Танец” вечер од 20 часот во Националната опера и балет ќе го одржи традиционалниот велигденски концерт, годинава насловен „Велигденско будење”. Концертот содржи богата музичко-сценска програма во која...

Филмот „Петрунија“ ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд

Филмот „Господ постои, името  ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија, (Dortmund | Cologne International Women’s Film Festival) која има и  парична вредност од 15.000...

Во Париз промоција на францускиот превод на „Париз на Омер Калеши“ од академик Старова

На традиционалниот „Салон на книгата на Балканот” во Париз денеска ќе биде промовиран францускиот превод на книгата „Париз на Омер Калеши’’ од академик Луан Старова. Покрај авторот, академик Старова, на овој високо вреднуван настан ќе...

Утре во МКЦ промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од...

Во Галеријата на Младинскиот културен центар, утревечер (12 април), со почеток од 20 часот ќе се одржи промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ на Александра Јуруковска. Промотори на делото, кое е...

Објавени две книги драми за Скопје од Томислав Османли

Две книги драми за Скопје од драмскиот автор, сценарист и прозаист Томислав Османли деновиве излегоа од печат во издание на книгоиздателството „ВиГ Зеница“. Станува збор за двотомната објава „Драми за Скопје 1 и 2“ во...

Новиот претседател на ДЛУМ: Годишната програма е небулозна, поголем хаос не може да биде,

Новиот претседател на Друштвото на ликовни уметници на Македонија–ДЛУМ Филип Фидановски, кој беше избран на 2 март, денеска на прва средба со медиумите ги претстави плановите за работа и проблемите со кои се соочил...