-2 C
Скопје
19.01.2019

Култура

Недела на израелскиот современ филм „Меморијата е креација“

Во Кинотеката на Македонија од 3 до 7 декември ќе се одржи Неделата на современиот израелски филм под мотото „Меморијата е креација“. Филмскиот критичар Стојан Синадинов потсетува дека кога славниот колумбиски писател Габриел Гарсија Маркес...

Со фотоизложба започна одбележувањето на јубилејот на НП „Пелистер“

Во пресрет на седумдесетгодишниот јубилеј на Националниот парк ``Пелистер``, денесека во фоајето на Центарот за култура во Битола е отворена изложба на фотографии со пејсажи и мотиви од овој планински убавец на доајенот на...

Кинотеката на Македонија стана член на Европската мрежа на киноприкажувачи

Кинотеката на Македонија од овој месец стана член на Европската мрежа на киноприкажувачи – „Europa Cinemas“.Главните цели на оваа европска мрежа се да обезбеди оперативна и финансиска поддршка на кината кои се обврзуваат значаен...

Најдобрите цитати од драмите на Горан Стефановски: „ Денес сè се купува и продава....

Вчеравечер во Лондон, на 66 годишна возраст починал Горан Стефановски. Стефановски е еден од омилените македонски драмски писатели на многумина, како  едноставно поради неговиот извонреден талент, така и поради умешноста неповторливо да ја долови...

Почина Горан Стефановски

Во Велика Британија синоќа ненадејно на 66 годишна возраст почина познатиот македонски драматург Горан Стефановски. Тој е автор на познатите драми „Диво месо“, „Лет во место“, Дупло дно“ и „Тетовирани души“. беше и еден од...

Европски ден на еврејската култура

Еврејската заедница во Република Македонија вечер од 19.30 часот во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија ќе го одбележи Европскиот ден на еврејската култура. Оваа манифестација се одржува истовремено во 32 европски земји,...

Отворање на 11. Скопје постер фестивал

Во Мултимедијалниот центар Мала станица вечер од 19 часот ќе биде отворен 11. Скопје постер фестивал, кој годинава ќе се одржува под мотото „Моќта на плакатот” и ќе може да се посети до 6...

Почина Мите Грозданов

Во 75-тата година од животот вчера почина Мите Грозданов, доајен на македонскиот театар, актер на Драмски театар-Скопје каде што работеше од 1967 до пензионирањето во 2008 година. Роден е во Струмица на 14 декември 1943...

Рускиот „Магичен свет“ најдобар на 9. Мобил филм фестивал

Наградата „Ратка Илиевска-Лале“ за најдобар филм на 9.Мобил филм фестивал ја доби рускиот „Магичен свет“ на Катја Ветрова. За најинвентивен филм е награден шпанскиот „Сенки на радио на Истокот“ на  Начо Ресио, за најоригинална приказна награда доби „Чевли“ на...

Вердиевата „Травијата“ во Македонската опера и балет

Во Македонската опера и балет вечер ќе биде изведена операта „Травијата“ во режија на Верена Штојбер од Германија, која премиерно беше прикажана на минатогодишните Мајски оперски вечери. Се работи за модерна постановка на познатата опера...

Македонска вечер на филмската ретроспектива за сто години од крајот на Правта светка војна

На ретроспективата „Времињата се менуваат 1918 – Падот на Австро-Унгарската империја“ организирана од Австрискиот филмски архив по повод одбележувањето на крајот на Првата светска војна и 100-годишнината на Републиката, македонската вечер беше посветена на  пионерите...
WordPress Image Lightbox Plugin