„Либертанго“ од Пјацола во МОБ

По премиерата во јуни, Македонската опера и балет вечер од 20 часот повторно за публиката ќе ја прикаже танго-балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола,...

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во Кинотеката во октомври

По завршување на филмската ретроспектива на Ингмар Бергман, која траеше од 28 септември до 4 октомври, од петок во Кинотеката на Македонија ќе почне...

Започнува Интерфест, но со финансиски проблеми

Вечерва во големата сала на Центарот за култура во Битола, со целовечерен концерт на виолинистката Ајман Мусакаџајева од Казакстан и Македонската филхармонија под дирегентската...

„Кино под ѕвездите“ – филмски проекции во четири македонски села

„Кино под звездите“ е насловен проектот на Центарот за креативни индустрии „Небо“ кој од денеска до 6 октомври во рамки на „Нов културен бран...