12.3 C
Скопје
21.03.2019

Култура

Со Хомеровата „Илијада“ утре завршува 58 „Охридско лето“

Програмата на 58-мото издание на фестивалот „Охридско лето“ завршува утре со претставата „Илијада“ од Хомер во режија на Јернеј Лоренци, копродукциски проект на Словенечкиот народен театар (СНГ - Словенско народно гледалишче) Драма Љубљана, Цанкарјев...

На Трескавец снимени првите сцени за филмот „Врба“ на Манчевски

Екипата за новиот игран филм на Милчо Манчевски насловен „Врба“ два дена снима сцени во Прилепско. Вчера беше во околината на манастирот Трескавец и тоа е првиот од двата дена претснимање сцени за филмот. Според...

Почнува „МакеДокс“, 70 филмови до 23 август

Деветтиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“ вечер во Куршумли ан ќе почне со  краткиот копродукциски филм „Вај-фај плаза Куба“ на режисерот Адријан Келтенбор, и долгометражниот документарец за мачките во Истанбул - „Кеди“ на...

Привршуваат подготовките за 57. Струшки вечери на поезијата

Привршуваат последните подготовки за 57. Струшки вечери на поезијата што ќе се одржат од 22 до 27 август во Струга. Деталите околу годинашното издание, Дирекцијата на СВП ќе ги соопшти денеска на прес-конференција. Манифестацијата ќе почне...

„Пастрамајлијада“ во Штип од 21 до 23 септември

При крај се подготовките за традиционалната штипска „Пастрамајлијада“ што и оваа година ќе се одржи на 21, 22 и 23 септември. Како што информира денеска на прес-конференција Кирил Панајотов од Општина Штип, на манифестацијата ќе настапат...

„Предели” – изложба на Љупчо Бојаров во Музејот на Град Скопје

Во Музејот на Град Скопје од 10 август е поставена самостојна изложба „Предели“ на ликовниот уметник Љупчо Бојаров. Посетителите ќе може да ја видат до 21 август кога ќе биде свечено затворена во 20...

Во Крушево завршува манифестацијата „10 дена Крушевска Република“

Со спуштањето на бајракот и почесна стрелба за хеороите на Илинден и Крушевската Република, вечер на Гумење во Крушево ќе завршат годинашните 51. Научно-културни средби  „10 дена Крушевска Република“. Од отворањето на 1 август, до...

Вечер на камерна музика на „Охридско лето“ со ансамблот „Игњац Фукс“

Музичката програма на „Охридско лето“ за вечерва нуди концерт на камерна музика со ансамблот што го носи името на најпознатиот хрватскиот композитор, Игњац Фукс алијас Ватрослав Лисински. На концертот што ќе се одржи во катедралната...

Струмица опен фестивал од утре до 19 август

Од утре до 19 август Струмица ќе живее во ритамот на седмото издание на Струмица опен фестивал. На уникатните сцени на отворено ќе гостуваат најдобрите македонски, балкански и светски артисти, соопшти Здружението „Културно-забавен живот“...

Почнува Научната и уметничка визита во Куќата на Уранија-МАНУ

Научната и уметничка визита која се одржува во Куќата на Уранија-МАНУ во Охрид вечер ќе биде отворена  со изложба на ракописи и епиграфски споменици. Изложбата е насловена „Македонска писменост: Од доаѓањето на св. Климент во...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Во Охрид денеска почнуваат манифестациите „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. До 14 август охриѓани и туристите во градот на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар ќе имаат можност повеќе...
WordPress Image Lightbox Plugin