16.6 C
Скопје
21.05.2019

Култура

Почнува петтиот Меѓународен фестивал за детски театар „Фенер“

Под мотото „Тука растат“, од денеска до недела на сцената на Драмскиот театар во Скопје ќе се одржува петтото издание на Меѓународниот фестивал за детски театар „Фенер“ во продукција на Буден Театар. Во фокусот на програмата е екологијата и нашата...

„Кавалерија рустикана“ во МОБ

Македонската опера и балет вечер ќе ја изведе операта „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи, во режија на гостинот од Италија - Џандоменико Вакари и под диригентство на Иван Еминовиќ. Ќе учествуваат солистите Павлина Новакова во улогата...

Ексклузивни гости на 37. Скопски џез-фестивал

Ексклузивност, уникатност и храбра програмска ориентација најави Скопскиот џез-фестивал за 37-мото издание кое ќе се одржува од 17 до 21 октомври на две локации во главниот град: Македонската опера и балет и Младинскиот културен...

Претставата „Три прави, три опачни“ на сцената на Велешкиот театар

Интимен театар од Битола со претставата „Три прави, три опачни“ (седум осмини) по текст на Никола Пројчевски и во режија на Софија Ристевска-Петрушевска вечерва ќе настапи на малата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во...

„Бела ноќ 2018“ во Скопје

Во Скопје вечер ќе се одржува 14-тата манифестација „Бела ноќ“. Во рамки на програмата на повеќе локации ќе се одржат изложби, детски работилници, концерти, театарски претстави, инсталации, кино проекции, поетски читања... Официјалното отворање на годинашната „Бела...

„Бела ноќ 2018“ на 6 октомври во Скопје

Традиционалната манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи в сабота во главниот град по 14. пат. Во рамки на програмата на повеќе локации ќе се одржат изложби, детски работилници, концерти, театарски претстави, инсталации, кино проекции, поетски...

Почна фестивалот на забавни мелодии „Макфест“

Со кревање на фестивалското знаме почнува Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, кој оваа година се одржува на 4,5 и 6 октомври. - На огромно мое задоволство, на задоволство на граѓаните на Општина Штип еве по...

„Либертанго“ од Пјацола во МОБ

По премиерата во јуни, Македонската опера и балет вечер од 20 часот повторно за публиката ќе ја прикаже танго-балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола, која ја раскажува  животната приказна на овој композитор и почетоците...

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во Кинотеката во октомври

По завршување на филмската ретроспектива на Ингмар Бергман, која траеше од 28 септември до 4 октомври, од петок во Кинотеката на Македонија ќе почне програмата од фестивалот „Скопје синема сити“. Ќе биде отворена од 19...

Започнува Интерфест, но со финансиски проблеми

Вечерва во големата сала на Центарот за култура во Битола, со целовечерен концерт на виолинистката Ајман Мусакаџајева од Казакстан и Македонската филхармонија под дирегентската палка на Борјан Цанев, се отвора дваесет и седмото издание...

„Кино под ѕвездите“ – филмски проекции во четири македонски села

„Кино под звездите“ е насловен проектот на Центарот за креативни индустрии „Небо“ кој од денеска до 6 октомври во рамки на „Нов културен бран 2018“ во четири села ќе прикаже два македонски филма. Во Суводол,...