Со фотоизложба започна одбележувањето на јубилејот на НП „Пелистер“

Во пресрет на седумдесетгодишниот јубилеј на Националниот парк ``Пелистер``, денесека во фоајето на Центарот за култура во Битола е отворена изложба на фотографии со...

Македонска вечер на филмската ретроспектива за сто години од крајот на Правта светка војна

На ретроспективата „Времињата се менуваат 1918 – Падот на Австро-Унгарската империја“ организирана од Австрискиот филмски архив по повод одбележувањето на крајот на Првата светска војна...

Изложба „Портали“ за Европскиот ден на уметничка креативност

Со изложбата „Портали“ Град Скопје ќе го одбележи Европскиот ден на уметничка креативност, како дел од проектот CreArt (Мрежа на градови за...

Филмот „Петрунија“ ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд

Филмот „Господ постои, името  ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија, (Dortmund | Cologne International...

Концерт на Џибони како завршница од овогодишното издаие на фестивалот „All you need is...

Во ВИП Арената во „Борис Трајковски“ за десетина дена ќе биде одржан голем концерт на Џибони, а покрај него на концерот ќе...

„Детето сонува“ од Ханох Левин, премиерно на битолската сцена

Сценски спектакл со тринаесет актери и со неповторлива визуелизација е претставата Детето сонува на култниот израелски драматург Ханох Левин, што...

Почнува фестивалот на виното во Скопје

На плоштадот „Македонија“ во Скопје вечер ќе почне „Skopje Wine Expo“ на кој посетителите ќе имаат можност да пробаат врвни црвени, бели и розе...

Премиера на претставата „Авантурите на Том Соер“

„Авантурите на Том Соер“ е новата претстава во режија на Деан Дамјановски, која премиерно ќе се одржи утре во 19 часот во Тетарот за...

„Бела ноќ 2018“ на 6 октомври во Скопје

Традиционалната манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи в сабота во главниот град по 14. пат. Во рамки на програмата на повеќе локации ќе се одржат...

„Дамата со камелии“ во Македонската опера и балет

Во Македонската опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ на музика од Џузепе Верди. Во...

„Медена земја“ доби уште една награда во Тел Авив

„Медена земја“, документарниот филм на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, е добитник на наградата „Бест Интернешнал Филм“ на 21. издание на Меѓународниот фестивал на...