Почина писателот Ристо Ѓ. Јачев

По тешко боледување денеска почина Ристо Ѓ. Јачев – поет, раскажувач, романсиер, драмски автор, преведувач. Роден е на 15-ти мај 1942-та...

Објавени две книги драми за Скопје од Томислав Османли

Две книги драми за Скопје од драмскиот автор, сценарист и прозаист Томислав Османли деновиве излегоа од печат во издание на книгоиздателството „ВиГ Зеница“. Станува збор...

„Господ постои, името и е Петрунија“ на седум фестивали во јуни

Филмот „Господ постои, името и е Перунија“ во јуни ќе патува на седум фестивали низ целиот свет. Во Франција филмот досега го видоа 32.000 луѓе...

Лауреатот на „Браќа Манаки“, Едвард Лакман одржа мастер – клас во Битола

Фестивалската публика денеска имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинашното јубилејно издание на „Браќа Манаки“, модериран...

Вечерва во Битола започнува Интернационалниот фестивал на монодрама-Министерството за култура не одвои ниту денар...

  Битола во наредните пет дена повторно ќе живее со сценската уметност и штиците што живот значат. Вечерва се крева завесата на 21. Издание на...

„Европанорама 2019“ во Гостивар и Скопје – фестивал за љубителите на кратки филмови

Европанорама 2019, патувачкиот филмски фестивал од Љубљана, доаѓа и во Македонија со организирани проекции во Скопје и Гостивар. Публиката...

Во Крива Паланка промовирана „Последната книга на планетата земја”

Во организација на Националната установа Центар за култура Крива Паланка синоќа се одржа промоција на книгата „Последната книга на планетата земја” од младиот автор,...

„Медена земја“ и „Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ во Карлови Вари

Филмовите „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска и документарниот „Медена земја“ на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влегоа во трката...

Парни ваљак, македонски пејачи и група од Косово на новогодишната ноќ во Скопје

Аки Рахимовски и „Парни валјак“, неколку македонски пејачи, ди џеј и косовската група „Офкестра“ ќе ги забавуваат скопјани за новогодишната ноќ. Новогодишната...

Изложба на јапонски графики во Кавадарци

Изложба на јапонски графики од правецот „укијое”, насловена „Јапонскиот лебдечки свет”, синоќа беше отворена во Музеј галеријата во Кавадарци. На изложбата се...

Во Битола се подготвува претстава за жените со рак на дојка

Најновиот проект на ``Интимен театар`` од Битола е претставата ``Жени`` во која наместо професионални глумци, учествуваат жени болни од рак на дојка кои ја...