23 C
Скопје
25.03.2019

Црна Хроника

Во Прилеп полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата и службен пиштол во...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника при ПС Прилеп, изврши увид на местото во близина на локалниот пат село Беловодица-село Дрен, каде вчера попладне беше пронајден мртов 45-годишен...

Кривични пријави за четири лица за несреќата во која загинаа двајца илегални мигранти

Полицијата поднесе кривични пријави за четири лица,  Ќ.Н. (31), Џ.Н. (33) , М.Н. (21) тројцата од Скопје и П.П. (39) од Гевгелија, за „организирање на група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија...

Приведени 12 странски државјанки во локал во Желино

При контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, во село Желино ноќеска полицијата привела 12 странски државјанки. Како што е наведено во полицискиот билтен, ноќеска во периодот од 23:00 до 02:30...

Нова мерка притвор за осомничените за убиство на Никола Саздовски

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д за кривичното дело „убиство“ од член 123 став 2 точка...

Се преврте пожарна во Маџари – тројца пожарникари повредени

Тројца пожарникари од територијалната противпожарна единица на град Скопје се повредени откако противпожарното возило се превртело во скопската населба Маџари кај триангла. „Пожарникарите итно се префрлени во ургентниот центар, контактибилни се и се прават детални...

Познат идентитетот на тројцата повредени во престрелката во Тетово

Вооружената престрелка во Тетово се случила ноќеска на улицата „29 Ноември“. Случајот во 02:20 часот е пријавен во полициската станица во Тетово. Со прострелни рани од пиштол се здобиле 37-годишниот С.К. и 36-годишниот С.К. а...

Тројца тешко повредени во вооружен инцидент во Тетово

Двајца браќа на возраст од 36 и 37 години и еден 49 годишен тетовец се тешко повредени во синоќешната вооружената престрелка во Тетово. Инцидентот се случил после полноќ во ромската населба во близина на...

Македонскиот планинар Георги Петков почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков од Гевгелија почина вчера од срцев удар на Хималиаите во обид да го освои највисокиот врв Монт Еверест. Веста е објавена на сајтот „Хималајан“, а е пренесена и на веб страницата...

Почина српскиот пејач Синан Сакиќ

Познатиот српски турбо-фолк пејач Синан Сакиќ почина утрово во Белград, по битката со тешка болест на црниот дроб. Тој лани имаше операција за вградување стентови во жолчните канали, но редовните прегледи востановија дека тоа не...

Почина академик Матеја Матевски

Во 89-тата година од животот ноќеска почина истакнатиот поет и академик Матеја Матевски. Матевски е роден во Истанбул во 1929 година, детството го поминал во Гостивар, а студирал во Белград и Скопје, каде завршил Филозофски...

Почина пијанистката Елена Мисиркова

 Почина пијанистката Елена Мисиркова- Лоза, која е родена во Скопје и живееше во Виена. Таа е потомок на основоположникот на македонската лингвистика Крсте Петков Мисирков и имаше богата интернационална кариера. Мисиркова беше  професор по пијано ,...
WordPress Image Lightbox Plugin