13.2 C
Скопје
18.07.2019

Црна Хроника

Маж убиен во скопско Рашче (ФОТО+ВИДЕО)

69 годишен маж денеска е убиен во скопското село Рашче. Убиството се случило на сред село, а според неофицијалните информации во мажот чиј идентитет се уште не го откриваат истражните органи било пукано од...

Ограбено казино во Дебар, вооружен крадец однел голема сума на пари

Маскирано и вооружено лице вчера извршило грабеж во казиното „Стар“ во Дебар, кое се наоѓа на главната улица „8 Септември“ во градот. Според полициски извор разбојникот насилно влегол во објектот и под закана со пиштол...

Момче избодено со нож за да му украдат златно ланче и мобилен телефон

19 годишно момче завршило на Клинички со четири убоди во грб откако било нападнато и ограбено во Шуто Оризари. Таткото Суљо Кабри објаснува дека е загрижен за безбедноста не само на својот син туку...

Филмски грабеж на банка во Чаир разбојниците побегнале и си го запалиле возилото

Полиено со бензин и запалено, вака разбојниците кои утрово ја ограбија експозитурата на Тутунска Банка во скопски Чаир ги сокрија своите траги. Како по филмско сценарио, за време на разбојништвото во банката, не дозволиле...

Убијците се сеуште на слобода: Седум години од петкратното убиство кај Смилковско езеро

Денеска се навршуваат седум години од петкратното убиство кај Смилковското езеро. На 12 април 2012 година, Велики четврток, беа убиени петмина скопјани додека ловеле риба крај езерото. Убиени беа четири момчиња на возраст од 18...

Петгодишно девојче се удави во Маркова Река

Петгодишно девојче вчера се удави во водите на Маркова Река. -На 10 април 2019 во 15.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека во близина на стариот пат за село Батинци, Скопско, петгодишно девојче, додека...

Намалена казната на возачот кој ја уби Фросина – бурни реакции во јавноста

„Или ќе има правда за моето дете, или ќе станеме Див Запад, па секој ќе се снаоѓа како знае и умее, да си ја земе правдата во свои раце“ Со ваква реакција таткото на Фросина...

Уапсен маж во струмичко поради сомнение за сторено кривично дело „овозможување употреба наркотични дроги“

На 07.04.2019 во 02.30 часот во Полициската станица Струмица, поради сомнение за сторено кривично дело „овозможување употреба наркотични дроги“, од слобода бил лишен и задржан К.С (41) од село Костурино, струмичко. По документирање на случајот,...

ПОЧИВАЈ ВО МИР: Билјана Беличанец ќе остане запаметена како актерка со непроценлив талент, успешен...

Актерката и поранешна градоначалничка на општина Кисела Водa, Билјана Беличанец синоќа е пронајдена мртва во својот дом. Безживотното тело било пронајдено од страна на сопругот. Имаше неполни 46 години. Нејзин матичен театар е Драмскиот театар во...

Грипот продолжува да коси: Пет нови жртви неделава, досега вкупно 28

Во текот на изминатата недела, регистрирани се пет смртни случаи асоцирани со грип, од тоа кај две лица е утврдена претходна хронична болест/ко-морбидитет. Петмината починати се од Скопје, Делчево, Крива Паланка, Охрид и Тетово,...

Силниот ветер причина за авионската несреќа на Солунска Глава

Силниот ветер бил причина за уривањето на авионот кај Солунска глава при што загина бугарското семејство Бошнакови - ова денеска го даде како одговор на прашањето премиерот Зоран Заев при прес конференцијата со новинарите...