Се гине на работа, потребни се и свест и Закон – за секој загинат...

Со едноминутно молчење, синдикалните организации им оддадоа почит на загинатите 33-цата работници кои животите ги загубија минатата година. Во нивна чест, Македонското здружение за...

Пет животи згаснаа синоќа во Скопје: МВР и ОЈО со детали за тешката сообраќајна...

Стравични сцени, згмечен автомобил, пет трагично загубени животи е црниот биланс, од синоќешната сообраќајна несреќа во близина на скопската населба Драчево. Од МВР информираат дека...

Во Загреб убиени шест членови на семејство, убиецот се самоубил

Шест членови од едно семејство синоќа биле убиени во населбата Кајзерица, во Загреб, а седуммесечно бебе е единственото преживеано. Како што соопшти загребската полицијата убиени...

Преполовена казната за убиството во новогодишната ноќ

Битолска апелација ја преполови затворската казна за убиецот на 26 годишниот Димитар Матилоски, укинувајќи ја првичната одлука на охридскиот Основен суд кој...

Новогодишен биланс: Пожари во Скопје, масовна тепачка во Охрид, алкохолизирани славеници и петарди

Релативно мирна новогодишна ноќ во Македонија. Една масовна тепачка во Охрид, неколкумина повредени од петарди, запалени контејнери на повеќе локации во Скопје....

Гостивар: Во улична тепачка, двајца повредени и петмина приведени

Во тепачка меѓу две групи што вчера се случила на улицата „Браќа Ѓиноски“ во Гостивар, со потешки повреди се задобиле две лица, а полицијата...

Другари се степале во скопски автобус, едно дете се бори за живот

Малолетник се бори за живот, по крвавата пресметка во скопски Сарај. Крваво пладне го одбележа денешниот ден откако малолетници по физичка пресметка во автобусот...

Припадник на МВР во службено возило е загинатиот во железничката несреќа

Полициски службеник А.Б. од Полициската станица Гази Баба е загинатото лице во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во...

Уапсен маж во струмичко поради сомнение за сторено кривично дело „овозможување употреба наркотични дроги“

На 07.04.2019 во 02.30 часот во Полициската станица Струмица, поради сомнение за сторено кривично дело „овозможување употреба наркотични дроги“, од слобода бил лишен и...

Рајчев: Автобусот на „Дурмо турс“ се движел пребрзо, возел со неисправни кочници

Преголема брзина и нецелосното функционирање на кочниците на автобусот „Дурмо турс“ е главната причина за несреќата што се случи кај Ласкарци, на...

Исчезна 63-годишна кумановка

Шеесет и тригодишна жителка на Куманово исчезнала, а кумановската полиција презема мерки за нејзино пронаоѓање. Случајот во полиција вчера...