25.4 C
Скопје
19.08.2019

Црна Хроника

Еден загинат четворица тешко повредени во сообраќајќа кај Охрид

Едно лице го загуби животот, а четири се тешко повредени во сообраќајната незгода што утрово во 1:25 часот се случи на излезот од Охрид кон Кичево, кај манастирот „Св.Еразмо“. На самото место на несреќата на...

Тешка сообраќајна несреќа го затвори сообраќајот кон граничниот премин Деве Баир

Магистралниот пат Крива Паланка – граничен премин Деве Баир е затворен за сообраќај во двата правци од 19:45 часот, соопштуваат од АМСМ. Од АМСМ соопштуваат дека тоа е поради тешка сообраќајна несреќа, а засега нема...

Вистинска драма во казино во Струга: Го демолирал објектот, а пред полицајци се заканил...

Четириесет и пет годишниот П.К. од струшкото село Велешта вчера бил приведен пред казино лоцирано на улицата “Маршал Тито“ во Струга. -Претходно, тој влегол во казиното и со закани од благајникот побарал пари, по што...

Годинава во полошко откриени 188 странски државјанки кои работеле „на црно“

Во изминативе девет месеци од годинава од СВР Тетово спровеле 50 акциски контроли во угостителски објекти (тетовско 33 и гостиварско 17). Контролите биле дел од активности за откривање и законско санкционирање на странски државјанки...

Приведен скопјанец осомничен за производство и продажба на хашиш и марихуана

Секторот за внатрешни работи Скопје со кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство – Скопје го предаде лицето Н.Ш. (39), од Скопје осомничен дека сторил кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични...

Во Скопје 14 сообраќајни незгоди, девет лица повредени

Девет лица се полесно повредени во вкупно 14 сообраќајни несреќи што вчера се случиле на подрачјето на Град Скопје. Во седум од сообраќајките е регистрирана само материјална штета. Според полицискиот извештај на СВР Скопје, 82...

Голем пожар кај старите турски гробишта во Битола

Горат старите турските гробишта во Битола, објави пред малку локален портал. Жителите од населбата Ушици реагираат дека, пожарот се шири со голема брзина и гори подолго време, па пламените јазици веќе се доближува до...

Се превртел камион што превезувал овци, возачот повреден

Во сообраќајна несреќа која се случила на магистралниот патен правец Гостивар-Кичево, околу 12 часот едно лице е полесно повредено, а сообраќајот се одвива отежнато поради присуство на овци кои се движат по коловозот. Од полицијата...

Коски пронајдени кај охридско Рамне, полицијата се сомнева дека се работи за човечки остатоци

Во Секторот за внатрешни работи од Охрид вчера било пријавено дека во месноста „Лозја“ во атарот на охридското село Рамне биле забележани коски што наликувале на човечки остатоци. Екипа на охридската полиција по овластување на...

Кривична пријава против мажот од Мала Речица, осомничен за убиство на сопругата

Кривична пријава е покрената против мажот од Мала Речица, кој е осомничен за убиство на неговата сопруга. Секторот за внатрешни работи Тетово денеска поднесе кривична пријава против 53-годишниот А.К. поради основи на сомнение дека сторил...

Уапсен сопругот, осомничен за убиство на жената во Мала Речица

Доцна попладнево, во тетовското планинско село Гајре полицијата го пронашла и го лишила од слобода А.К.(53) од Мала Речица кој е осомничен дека минатата ноќ околу 22 часот и 30 минути смртно ја застрелал...