25.3 C
Скопје
23.07.2019

Црна Хроника

Се струполи коњ на фреквентен пат поради преоптовареност

Драма се случуваше доцна синоќа на асфалтот пред месноста Маренски уши. Поради преголем товар се лизна и падна коњ на патот Неготино – Кавадарци. Ветеринарниот лекар Светомир Милошевиќ случајно минуваше оттаму и застана да помогне. -Јас...

Кривична пријава за момче од Грчец поради разбојништва во скопски казина

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против  Ш.И. (27) од село Грчец поради основано сомнение дека извршил три кривични дела „разбојништво“ при што стекнал противправна...

Трагедија кај Македонски Брод: Камион излета од пат, едно лице загина

Т. Г. (50) од селото Битово кај Македонски Брод го загуби животот во сообрќајна незгода што се случи денеска во 13:40 часот. Како што соопшти МВР, Т.Г. бил сопатник во товарно моторно возило „ТАМ“ кое излетало...

Прекин на сообраќајот на патот Прилеп- Градско поради сообраќајна незгода

Сообраќајот на магистралниот пат Прилеп – Градско е во прекин од 14:30, соопшти АМСМ. Прекинот е поради сообраќајна незгода.

Притворен командир на шумска полиција за земање поткуп

Битолската полиција приведе командир на шумската полиција поради постоење сомневае дека примал поткуп. СВР-Битола до надлежното обвинителство поднесе поднесе кривична пријава  против лицето Л.Ј. (46) постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“. -Пријавениот...

Приведен албански државјанин по кого е распишана потерница од Интерпол

Албански државјанин е лишен од слобода при влез во Македонија, врз основа на телеграма која македонското МВР ја добило од Интерол. М.Л. (33) е приведен вчера во 16:45 на граничниот премин „Долно Блаце“ при влезот...

Трактор падна во провалија, две лица загинаа во беровско

Две лица починале во село во Беровско, откало со трактор паднале во провалија, соопшти МВР. Несреќата се случила околи еден часот по полноќ во селото Двориште во Берово, кога И.С. (22), кој управувал со тракторот...

Неексплодирана артилериска граната пронајдена во Битола

Стара неексплодирана артилериска граната од Првата светска војна е пронајдена во старата касарна во Битола-комплекс Јуриј. Пиротехничар во Дирекцијата за заштита и спасување вчера пријавил во Полициската станица – Битола дека во 13:30 часот од...

Еден загинат во сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Едни лице загина а петмина други се тешко повредени во сообраќајка што се случи утрово околу 1 часот и 25 минути на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на манастирот „Св.Еразмо“. Несреќата се случила кога товарното...

Еден загинат четворица тешко повредени во сообраќајќа кај Охрид

Едно лице го загуби животот, а четири се тешко повредени во сообраќајната незгода што утрово во 1:25 часот се случи на излезот од Охрид кон Кичево, кај манастирот „Св.Еразмо“. На самото место на несреќата на...

Тешка сообраќајна несреќа го затвори сообраќајот кон граничниот премин Деве Баир

Магистралниот пат Крива Паланка – граничен премин Деве Баир е затворен за сообраќај во двата правци од 19:45 часот, соопштуваат од АМСМ. Од АМСМ соопштуваат дека тоа е поради тешка сообраќајна несреќа, а засега нема...