Бугарското вето останува – ставот на Софија не се менува

Од официјална Софија притигна порака дека нема промена во ставот на Бугарија за почеток на преговорите со Македонија за влез во ЕУ на денешниот состанок на советот за општи работи. Веста ја објави Бугарското национално радио, а ја пренесе дописникот на МИА од Софија.

Бугарското вето останува, иако, според дипломатски извор, планираниот остар став на Бугарија, кој требало да биде искажан пред Советот, не бил изразен поради трагедијата на автопатот Струма.

Постојаниот претставник на Бугарија во ЕУ, Румен Александров, најпрвин изразил длабоко сочувство за инцидентот во кој загинаа 45 македонски граѓани и истакнал дека Македонија се уште не ги исполнува критериумите за одржување на првата меѓувладина конференција. Тој додал дека Бугарија во последните месеци предложила голем број опции за надминување на отворените прашања како гаранции за правата на луѓето со бугарска самосвест, како и дека Македонија треба да преземе конкретни обврзувачки обврски, од кои некои треба да бидат исполнети на краток рок, а останатите да бидат меѓу барањата на идната преговарачка рамка. Александров рекол дека пред тоа да се случи не може да се очекува напредок.