НАЈНОВИ ВЕСТИ

БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО СВЕТОТ НАДМИНА 64 МИЛИОНИ

Бројот на луѓе во светот кои се заразиле со коронавирус надмина 64 милиони, според податоците на страницата „worldometers“.

Речиси милион и половина луѓе починале, а според истиот извор оздравеле  повеќе од 44 милиони пациенти.

Бројките варираат од час во час, а според последните податоци, 99,4 проценти од пациентите имале лесна форма на вирусот, а 105.733 се во сериозна состојба.

Сопред статистиката, оздравеле  97 проценти од заразените, додека три проценти починале.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста