Бренсон го нуди својот карипски остров за да ја спаси компанијата

Еден од најбогатите луѓе во Велика Британија, Сер Ричард Бренсон, изјави дека ќе го заложи својот приватен остров на Карибите во обид да ја убеди британската влада да ја спаси својата авиокомпанија „Вирџин Атлантик“.

Сопственикот на групацијата „Вирџин“ во отворено писмо до вработените во авиокомпанијата изјави дека не и понудила на британската влада подарок, туку понуда да се направи трговски заем.

Според Би-Би-Си, опстанокот на авиокомпанијата Брансон е под знак прашалник, а неговиот остров на Карибите би можел да биде под хипотека.

Новата петиција за Бренсон доаѓа откако владата, наводно, ја отфрли предложената помош од 500 милиони фунти за „Девствениот Атлантик“.

Неговата понуда доби жестоки критики за тоа што бара пари за даночните обврзници наместо да користи свои пари за заштеда на авиокомпаниите, пренесуваат британските медиуми.

Бренсон е седма личност по богатство во Велика Британија со проценети 4,7 милијарди фунти и живее на островот Некер во британските острови за даночни засолништа.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста