Ботас и Хамилтон на најдобрите позиции во петтата трка од Формула 1 шампионатот

Валтери Ботас и Луис Хамилтон ќе бидат во првиот ред за петтата трка од Светското Ф-1 првенство што се одржува во Силверстоун и започнува за десетина минути. Британецот и Финецот водат и во генералниот поредок, а нивниот тим Мерцедес е убедлив од почетокот на сезоната. Зад нив на прославата на 70 години Формула ќе бидат Нико Хилкенберг и Макс Верстапен.

Advertisements