Белгискиот принц казнет за кршење на карантинот

epa04526199 Princess Maria Laura (L) of Belgium, Archduchess of Austria-Este and Prince Joachim of Belgium, Archduke of Austria-Este arrive at the Church of Our Lady of Laeken where Belgian Queen Fabiola will be buried in the royal crypt in Laeken, Brussels, Belgium, 12 December 2014. Former Belgian Queen Fabiola died aged 86 on 05 December. EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL

Белгискиот принц Јоаким (28), кој се зарази со коронавирус, откако присуствувал на забава во Шпанија, е казнет со парична казна од 10.400 евра за кршење на карантинските мерки.
Тој е казнет затоа што откако пристигнал во Шпанија на 24 мај, не ја испочитува 14-дневната мерка карантин, но два дена подоцна присуствуваше на забава во Кордоба, јавува Би-Би-Си.

Иако се извини за неговото однесување, ќе мора да плати казна, што ќе се намали за 50 проценти ако ја плати во рок од 15 дена. Принцот Јоаким е внук на кралот Филип од Белгија и 10ти во ред да го наследи престолот.

Advertisements