ЈУТА ГО ПОБЕДИ ПРВАКОТ МИЛВОКИ И ОСТАНА СО НАЈДОБРИОТ РЕЗУЛТАТ ВО НБА ЛИГАТА

Со победа против првакот Милвоки од 197-95 Јута го задржа статусот најдобра или една од најдобрите екипи на стартот од новата НБА сезона. За петтиот триумф во шест настапа колку што имаат уште еден тим од западот и четири од истокот Џез беа предводени од Донован Мичел со 28 поени. Веднаш зад оваа група е Далас кој носен од Лука Дончиќ кој имаше 23 поена, 10 скока и 8 асистенции го победи Сакраменто со 105-99. Триумфи остварија и Шарлот со Порталнд со 123-113, Бруклин со Детроит со 117-99 и Лејкерси со Хјустон со 95-85.

Advertisements