Андреа Пирло го наследи Сари и ќе го води Јувентус во следните две години

Легендата на Милан, Јувентус и италијанскиот фудбал воопшто Андреа Пирло е нов тренер на екипата од Торино. Тој го наследи Маурисио Сари кој беше избркан веднаш по елиминацијата од Лион во Лигата на ша,пионите. Пирло кој нема никакво тренерско искусто со Јуве потпишал двегодишен договор, до јуни 2022, и ќе ќе инкасира само 1.8 милиони евра по сезона. Пирло веднаш се зафатил со работа, па според Газета прво направил список од десет имиња на играчи кои летово мора да си заминат.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста