Американските законодавци предупредија дека фронтот во конкуренцијата меѓу САД и Кина може да биде на мобилните телефони

Американските законодавци предупредија дека фронтот во конкуренцијата меѓу САД и Кина може да биде на мобилните телефони


Американските законодавци предупредија дека најважниот фронт во конкуренцијата меѓу САД и Кина може да биде на мобилните телефони.
„ТикТок е можеби најголемата операција за малигно влијание спроведена некогаш. Да се дозволи ентитет контролиран од Кина да стане доминантна медиумска платформа, доминантната платформа за вести во Америка би била огромна грешка“, рече Мајк Галагер, претседател на Комитетот за избор на Претставничкиот дом.
Ширењето на дезинформации низ сите платформи на социјалните медиуми – вклучително и ТикТок – може брзо да излезе од контрола, велат законодавците.
„Овој длабок фалсификат на Доналд Трамп е ѕиркање во тоа што носи иднината за сите нас. Како што се подобрува технологијата, така ќе се подобри и способноста на лажните вести тешко да се откриваат низ социјалните медиуми“, рече демократот Раџа Кришнаморти.


Начинот на кој функционира ТикТок предизвикува најголема загриженост кај законодавците и експертите.
„ТикТок е пософистицирана алатка каде што има способност, барем теоретски, да таргетира микро пораки до различни изборни единици во различни делови на светот или различна демографија. Има алгоритам до кој никој нема пристап, но тој е во Кина и кинеската држава не дозволува тој алгоритам да се продава“, рече Џон Гарнаут, Австралиски институт за стратешка политика.
Но, кинеските деловни практики би можеле да ги компромитираат и сопствениците на бизниси на социјалните медиуми, велат експертите.
„Маск можеби е особено ранлив на притисокот од Пекинг, бидејќи има значителни деловни интереси во Кина. Комунистичката партија на Кина е многу, многу добра во искористувањето на пристапот на странските бизниси во земјата за да ги натера да ја следат партиската линија“, вели Јакиу Ванг, Фридом Хаус.
Експертите велат дека ТикТок се повеќе станува главен извор на вести за многу Американци – особено помладите – но велат дека сè уште може да се донесат закони за да се запре ширењето на дезинформации.
„Да донесете регулативи кои бараат транспарентност од сите платформи за социјални медиуми, вклучително и откривање на нивната содржина, политики за умереност и спроведување, и каква содржина тие цензурирале, потиснале или промовирале на барање на владите“, додава Ванг.

Федерален судија во сојузната американска држава Монтана ја донесе првата забрана за ТикТок во четвртокот – сметајќи дека е неуставна.

Јованчо Наумоски, Глас на Америка – Вашингтон

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста