Aлкараз за победата над Ноле: Ова беше најважниот момент во мојот живот

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ги сподели емоциите од победата на Вимблдон. Тој во финалето вчера го победи Србинот Новак Ѓоковиќ со 3:2.Да бидам искрен, тоа го направив за себе, а не за тениската генерација која надоаѓа. Да се ​​победи Новак во неговиот врв на кариерата, во ваков натпревар, да се испише историја, да се биде првиот човек што го победил на овој терен по 10 години е неверојатно. Никогаш нема да го заборавам овој меч. Како што кажав, одлично е и за новата генерација: кога ќе видат како го победив, ќе помислат дека и тие се способни за тоа. Ова беше најважниот момент во мојот живот. Сега е дефинитивно најсреќниот момент во мојот живот. Можеби за пет години сè ќе се промени. Не сум била толку често во вакви ситуации, па ќе уживам во овој момент. Освојување на Вимблдон е она за што сонував откако почнав да играм тенис. Значи, ова е најважниот момент во мојот живот, изјави Алкараз.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста