Категорија:

Какви се ефектите од вселенските летови врз астронаутите – аматери?

Какви се ефектите од вселенските летови врз астронаутите – аматери?

Изминатите денови на лансирната рампа во Флорида, воздушниот гигант Боинг се приклучи на Спејс Икс како остварлива шатл-служба за НАСА. Два пара пробни пилоти полетаа за Меѓународната вселенска станица, каде ... Прочитај повеќе

Трамп го посети Капитол Хил за прв пат по немирите на 6 јануари

Трамп го посети Капитол Хил за прв пат по немирите на 6 јануари

Во кампањата за втор мандат, Доналд Трамп постави прашање до најголемото американско лоби за оружје за тоа дали би можел да добие трет мандат, повикувајќи се ... Прочитај повеќе

Четворица загинати и најмалку 23 повредени во судир на возови во Чешка

Четворица загинати и најмалку 23 повредени во судир на возови во Чешка

Четири лица загинаа, а уште 23 се повредени кога патнички воз се судри со товарен воз во чешкиот град Пардубице. Несреќата се случи синоќа околу ... Прочитај повеќе

Како пресудата против Трамп може да влијае на изборите?

Како пресудата против Трамп може да влијае на изборите?

Виновен по сите 34 точки од обвинението. Така одлучи едногласно поротата во Њујорк по помалку од два дена размислување - дека Доналд Трамп, првиот американски ... Прочитај повеќе

Глас на Америка: Вечера во вселената, нови научни докази за магнетното поле на сонцето

Глас на Америка: Вечера во вселената, нови научни докази за магнетното поле на сонцето

Изминатава недела беа добредојдени новите астронаути од Европската вселенска агенција, каде што неодамна дипломираните студенти на ЕСА од класата 2022 година ги добија своите први задачи за мисија. „Тоа ... Прочитај повеќе