Категорија: Вести

Судијата Георгиев остана без имунитет: Се чека одлука дали ќе заврши во притворското одделение во Шутка

Судијата Георгиев остана без имунитет: Се чека одлука дали ќе заврши во притворското одделение во Шутка

Син на поранешен градоначалник на Ново Село му стави лисици на рацете на врховниот судија Наќе Георгиев. Судија на претходна постапка одлучува за барањето на ... Прочитај повеќе

Крај на забавата во дивиот забавен парк кај „Борис Трајковски“

Крај на забавата во дивиот забавен парк кај „Борис Трајковски“

Крај на опасната забава во дивиот парк кај салата „Борис Трајковски„. Полиција, пазарни и градежни инспектори, како и инспектори од УЈП синоќа упаднаа во паркот ... Прочитај повеќе

Aлармантно расте бројот пријавени случаи со смејно насилство во Mакедонија

Aлармантно расте бројот пријавени случаи со смејно насилство во Mакедонија

Расте бројот на семејно насилство во државата. Според последните анализи на невладиното здружение ЕХО, само минатата година  288 жени пријавиле дека се жртви на физичко ... Прочитај повеќе

Вера Коцо: Потребни се реформи во судството, квалитетни и чесни судии со интегритет

Вера Коцо: Потребни се реформи во судството, квалитетни и чесни судии со интегритет

Судството е на колена и мора итно да се спроведат реформи за да се врати довербата на граѓаните во институциите и да имаме вистински заложби ... Прочитај повеќе

Четврт бурек со јогурт и една крем банана – за толку поевтинил животот во Македонија минатиот месец

Четврт бурек со јогурт и една крем банана – за толку поевтинил животот во Македонија минатиот месец

1000 евра се потребни во Македонија за едно четиричлено семејство да живее „крпен живот“. Пресметките на ССМ за мај покажуваат дека за семејство кое живее ... Прочитај повеќе