89 нови позитивни случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа 7 лица

Во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 39
 • Куманово 10
 • Дебар 1
 • Штип 4
 • Прилеп 8
 • Тетово 1
 • Струга 3
 • Битола 1
 • Охрид 4
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 2
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 1
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 1
 • Берово 3
 • Валандово 1
 • Делчево 2
 • Кичево 2

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од:

 • Скопје 72
 • Штип 18
 • Прилеп 2
 • Тетово 1
 • Струга 4
 • Битола 8
 • Охрид 1
 • Кавадарци 22
 • Гостивар 19
 • Гевгелија 3
 • Кочани 9
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 8
 • Македонски Брод 13
 • Виница 5
 • Делчево 1
 • Свети Николе 13
 • Кичево 12
 • Ресен 1
 • Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста