862 нови позитивни случаи на Ковид-19, починаа 14 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 390
 • Куманово 22
 • Штип 28
 • Прилеп 55
 • Тетово 48
 • Струга 9
 • Велес 53
 • Битола 31
 • Охрид 18
 • Кавадарци 24
 • Гостивар 18
 • Гевгелија 12
 • Струмица 27
 • Крива Паланка 10
 • Радовиш 7
 • Крушево 2
 • Кочани 25
 • Пробиштип 12
 • Демир Хисар 4
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 3
 • Берово 3
 • Валандово 6
 • Виница 9
 • Делчево 5
 • Кратово 6
 • Свети Николе 6
 • Кичево 17
 • Ресен 3
 • Неготино 8
  Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).
  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:
  -Скопје 75
  -Куманово 9
  -Штип 10
  -Прилеп 16
  -Тетово 27
  -Велес 6
  -Битола 13
  -Кавадарци 6
  -Гостивар 5
  -Гевгелија 14
  -Струмица 14
  -Радовиш 6
  -Кочани 7
  -Демир Хисар 2
  -Берово 3
  -Пехчево 1
  -Кратово 1
  -Свети Николе 2
  -Кичево 4
  -Ресен 1
  -Неготино 1
  Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.
  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587.
КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста