680 тестирања, 80 нови случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа 3 лица

epa08340321 A healthcare professional wearing protective hand gloves at works at the Oglio Po Hospital, during the coronavirus emergency, in Casalmaggiore, northern Italy, 03 April 2020. Italy is under lockdown in an attempt to stop the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus causing the Covid-19 disease. EPA-EFE/ANDREA FASANI

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 54

-Куманово 1

-Тетово 3

-Велес 4

-Кавадарци 2

-Гостивар 7

-Крива Паланка 1

-Кочани 3

-Виница 2

-Делчево 1

-Свети Николе 2

Починати се 3 лица, пациенти од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

-Скопје 44

-Куманово 5

-Прилеп 7

-Тетово 3

-Битола 2

-Кавадарци 1

-Гостивар 3

-Гевгелија 3

-Струмица 6

-Крива Паланка 1

-Кочани 7

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 1

-Берово 2

-Валандово 2

-Виница 3

-Свети Николе 3

-Кичево 2

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 209.349 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21193, бројката на оздравени пациенти е 16397, на починати е 800, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3996.