641 нови случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа 12 лица

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 325

-Куманово 26

-Дебар 1

-Штип 25

-Прилеп 38

-Тетово 25

-Струга 5

-Велес 10

-Битола 14

-Охрид 10

-Кавадарци 25

-Гостивар 11

-Гевгелија 20

-Струмица 24

-Крива Паланка 9

-Радовиш 5

-Крушево 1

-Кочани 10

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 2

-Пехчево 2

-Берово 3

-Валандово 3

-Виница 3

-Делчево 2

-Кратово 3

-Свети Николе 3

-Кичево 18

-Ресен 8

-Неготино 7

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85г), еден од Куманово (59г), двајца пациенти од Прилеп (78 и 75г), двајца од Велес (61 и 62г), двајца пациенти од Гостивар (43 и 76г), еден од Струмица (66г) и еден пациент од Свети Николе (69г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од:

-Скопје 89

-Куманово 6

-Дебар 2

-Штип 11

-Прилеп 13

-Тетово 15

-Струга 3

-Велес 3

-Битола 14

-Кавадарци 4

-Гостивар 1

-Гевгелија 2

-Струмица 18

-Крива Паланка 4

-Радовиш 8

-Кочани 25

-Пробиштип 3

-Берово 2

-Валандово 2

-Виница 2

-Делчево 1

-Свети Николе 2

-Кичево 2

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.

Поврзани вести