563 е новата бројка на починати од корона вирусот

Најмалку 536 починати во Јакохама од каде започна корона вирусот, а 10 нови инфекции се пријавени во луксузниот брот за крстерење.

Бројот на жртвите во последните 24 часа достигнал нов рекорден пораст, трет по ред, и достигнал број од 73 од кои 70 биле регистрирани во покраината Хубеи од каде и избувна вирусот изјавуваат од кинеските власти. Болниците пак во Вухан, град во Хубеи известуваат дека ќе бидат доволно спремни со кревети за новозаразените пациенти.

Потврдени случаи  заклучно со полноќ во средата е 28.018 низ целата земја со најголем пораст од 3.694 за 24 часа изјавуваат од  националната здраствена комисија на Кина. Има и нови 24.702 сомнителни случаи.

Надвор од границите на Кина, има два смртни случаи во Хонг Конг и на Филипините, а потврден е број од  230 заразени.

Расте и бројот на заразените на бродот „Дијамантска принцезата“. Во четвртокот од 3700 патници и членови на екипажот, Јапонија потвди  дека десет лица кои  биле тестирани кои покажале позитивно со што бројот се зголеми на 20.

Тедрос Аданом Гебрејесус, генералниот директор на СЗО, во средата побара 675 милиони американски долари за да им помогне на земјите да се справат со очекуваното ширење на вирусот.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста