535 новозаболени од Ковид-19, во Скопје 277, починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 277

-Куманово 17

-Дебар 7

-Штип 22

-Прилеп 26

-Тетово 18

-Струга 8

-Велес 10

-Битола 13

-Охрид 4

-Кавадарци 4

-Гостивар 5

-Гевгелија 24

-Струмица 30

-Крива Паланка 2

-Радовиш 6

-Кочани 12

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 1

-Валандово 5

-Виница 1

-Делчево 1

-Свети Николе 9

-Кичево 15

-Ресен 8

-Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од:

– Скопје 68

– Штип 4

– Прилеп 14

– Тетово 11

– Струга 4

– Велес 5

– Битола 10

– Охрид 2

– Кавадарци 2

– Гостивар 3

– Гевгелија 5

– Струмица 8

– Кочани 14

– Пробиштип 1

– Берово 5

– Виница 4

– Делчево 2

– Свети Николе 3

– Кичево 1

– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22170, бројката на оздравени пациенти е 16758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4597.