518 новозаразени и 9 починати од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 261
 • Куманово 13
 • Штип 19
 • Прилеп 21
 • Тетово 30
 • Струга 5
 • Велес 13
 • Битола 21
 • Охрид 15
 • Кавадарци 11
 • Гостивар 10
 • Гевгелија 11
 • Струмица 23
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 6
 • Кочани 11
 • Пробиштип 6
 • Берово 2
 • Валандово 3
 • Виница 2
 • Делчево 3
 • Свети Николе 8
 • Кичево 13
 • Ресен 6
 • Неготино 1

Починати се 9 лица, четири пациенти од Скопје (36, 60, 65 и 53г), еден пациент од Штип (66г), еден од Радовиш (72г), еден од Струмица (71г), еден од Пробиштип (75г) и еден пациент од Македонска Каменица (44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од:

 • Скопје 112
 • Куманово 2
 • Штип 7
 • Прилеп 5
 • Тетово 8
 • Струга 1
 • Велес 2
 • Битола 9
 • Охрид 3
 • Гостивар 8
 • Гевгелија 3
 • Струмица 10
 • Радовиш 5
 • Кочани 8
 • Берово 3
 • Валандово 4
 • Свети Николе 4
 • Кичево 3
 • Ресен 3

Досега во земјата се направени вкупно 231.613 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25991, бројката на оздравени пациенти е 18247, на починати е 883, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6861.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста