48 нови случаи на ковид-19 во Македонија, починаа 4 пациенти

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 20
-Куманово 3
-Дебар 1
-Прилеп 3
-Тетово 1
-Струмица 4
-Кочани 9
-Пробиштип 1
-Пехчево 1
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2

Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и 62г), Куманово (69г) и Тетово (72г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од:

-Скопје 21
-Куманово 3
-Штип 2
-Тетово 5
-Струга 6
-Битола 1
-Гостивар 4
-Гевгелија 2
-Крива Паланка 2
-Радовиш 3
-Кочани 6
-Пробиштип 2
-Виница 2
-Свети Николе 1
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 185.708 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17674, бројката на оздравени пациенти е 14642, на починати е 729, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2303.

Advertisements

Поврзани вести