408 нови случаи на Ковид-19, 227 само во Скопје, починаа 4 лица

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 227
-Куманово 12
-Штип 15
-Прилеп 4
-Тетово 34
-Струга 5
-Велес 15
-Битола 10
-Охрид 23
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Струмица 18
-Крива Паланка 6
-Радовиш 7
-Кочани 4
-Демир Хисар 4
-Пехчево 2
-Берово 2
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 6
-Ресен. 1
-Неготино 2
Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (64 и 77г), еден од Ресен (59г) и еден пациент од Битола (76г). Од нив еден пациент е починат вон болнички услови, останатите се починати во болница.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 281 оздравен пациент од:
-Скопје 148
-Куманово 4
-Штип 17
-Прилеп 16
-Тетово 18
-Струга 4
-Велес 4
-Битола 8
-Охрид 3
-Кавадарци 8
-Гостивар 3
-Гевгелија 9
-Струмица 12
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 4
-Берово 1
-Валандово 2
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 223.922 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24196, бројката на оздравени пациенти е 17673, на починати е 850, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5673.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста