39 нови случаи на ковид-19 во Македонија, починаа 4 лица

Во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 7

– Куманово 3

– Прилеп 8

– Тетово 2

– Струга 2

– Гостивар 11

– Гевгелија 2

– Кочани 2

– Кратово 1

– Свети Николе 1

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Куманово (43г и 66г), двајца од Скопје (71г и 77г). Сите пациенти се починати во болнички услови.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравен пациент од:

– Скопје 6

– Штип 21

– Тетово 3

– Струга 1

– Битола 1

– Гостивар 6

– Гевгелија 1

– Кочани 2

– Пробиштип 1

– Виница 2

– Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 147.819 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14330, бројката на оздравени пациенти е 11062, на починати е 600, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2668.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста