247 нови позитивни случаи од 737 тестирања, починаа 15 пациенти

Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 116

-Куманово 4

-Штип 12

-Прилеп 23

-Тетово 10

-Струга 12

-Велес 7

-Битола 8

-Охрид 14

-Кавадарци 2

-Гостивар 10

-Струмица 6

-Крива Паланка 3

-Радовиш 2

-Кочани 3

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Кичево 6

-Ресен 2

Починати се 15 лица, двајца пациенти од Скопје (73 и 78г), еден од Куманово (68г), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77г), двајца од Струга (73 и 75г), еден од Велес (58г), еден од Охрид (69г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (71г), еден пациент од Гевгелија (76г) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравени пациенти од:

-Скопје 189

-Куманово 12

-Дебар 1

-Штип 9

-Прилеп 15

-Тетово 8

-Струга 5

-Велес 1

-Битола 3

-Охрид 7

-Кавадарци 5

-Гостивар 3

-Гевгелија 7

-Струмица 16

-Крива Паланка 6

-Кочани 11

-Пробиштип 2

-Берово 3

-Валандово 5

-Свети Николе 4

-Кичево 6

-Ресен 2

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27199, бројката на оздравени пациенти е 18948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7317.