НАЈНОВИ ВЕСТИ

Премиера полна до последно седиште: „Преекспонирано“ од сега во македонските кина

Премиера полна до последно седиште: „Преекспонирано“ од сега во македонските кина

Светската премиера на филмот „Преекспонирано“ се случи на А фестивал во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во Каиро, кој се одржа од 13 до ... Прочитај повеќе

Среде Охрид развиорено огромно знаме за поддршка на осудените од 27 април

Среде Охрид развиорено огромно знаме за поддршка на осудените од 27 април

Еден ден уставобранителите кои сега скапуваат зад решетки ќе бидат народни херои,осудата на лицата за случувањата од 27 април 2017-та, е политички прогон - велат ... Прочитај повеќе

Шест години од 27 април – барањето за повторно судење стои во фиоките во Врховен суд

Шест години од 27 април – барањето за повторно судење стои во фиоките во Врховен суд

„27 април 2017 година шест години од денот кога народот ја зема работата во свои раце и собра храброст за Македонија, но не собраа храброст ... Прочитај повеќе

Функцијата влијае на расположението на Димитров: Како министер не сметаше бугарската агресија, но откако го избркаа стана „освестен патриот“

Функцијата влијае на расположението на Димитров: Како министер не сметаше бугарската агресија, но откако го избркаа стана „освестен патриот“

Убавината на функционерската позиција влијае врз расположението на еден човек. Ова можеме да го заклучиме ако го видиме примерот со Никола Димитров. Додека беше министер ... Прочитај повеќе

Мора да има реципроцитет – ако Бугарите влезат во Уставот, треба и Македонците да влезат во бугарскиот

Како што тие бараат од нас, така бараме и ние од нив – Бугарија мора да го смени уставот за да конечно се стави крај ... Прочитај повеќе