Заев не беше расположен за изјава: Премиерот без одговор за ставот на Црвенковски за Бугарија

Заев не беше расположен за изјава: Премиерот без одговор за ставот на Црвенковски за Бугарија

Премиерот Зоран Заев реши да одбегне да одговори околу последната изјава на неговиот ментор и основач на СДСМ Бранко Црвенковски околу спорот со Бугарија. Тој ... Прочитај повеќе

Од утре свадби на отворено: За лекарите тогаш е нелогично е да има маски во затворен простор

Од утре свадби на отворено: За лекарите тогаш е нелогично е да има маски во затворен простор

Опасниот индиски сој ќе влезе во Македонија бидејќи надлежните за да ја спасат економијата целосно ги олеснија рестрикциите, алармира микробиологот Никола Пановски. Тој вели дека ... Прочитај повеќе

Португалскиот предлог го брише македонскиот јазик до 1945 – Заев сепак преговарал со Софија

Португалскиот предлог го брише македонскиот јазик до 1945 – Заев сепак преговарал со Софија

Бугарија да изјави дека македонскиот јазик не постоел пред 1944 година и дека јазикот во сите идни документи треба да биде сметан во согласност со ... Прочитај повеќе

Започна кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жени во политиката“

Започна кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жени во политиката“

На 30 јуни 2021 година, со почеток во 12 часот, во Музејот на современа уметност во Скопје официјално е означен почетокот на кампањата за подигнување ... Прочитај повеќе

Џафери избега од камерата на Алфа- остана неодговорено прашањето зошто го прекрши Уставот во Брисел

Џафери избега од камерата на Алфа- остана неодговорено прашањето зошто го прекрши Уставот во Брисел

Откако среде Брисел го прекрши Уставот, говорејќи на албански јазик како официјален претставник на Македонија, собранискиот спикер Талат Џафери реши да избега од новинарите и ... Прочитај повеќе