Коцарев предупредува: Бришат се што е македонско, се укинуваат катедрите по македонски јазик и книжевност

Коцарев предупредува: Бришат се што е македонско, се укинуваат катедрите по македонски јазик и книжевност

Македонскиот јазик и македонската книжевност ќе заминат во историјата. УКИМ планира да ги укине овие две катедри на филолошкиот факултет, предупредува првиот човек на МАНУ, ... Прочитај повеќе

Неизвесна набавката на кинеските вакцини?! „Синофарм“ го вратил авансот

Неизвесна набавката на кинеските вакцини?! „Синофарм“ го вратил авансот

Падна ли во вода договорот за набавка на 200.000 дози од кинеската вакцина „Синофарм“. Ваква дилема се отвори откако опозицијата обелодени дека компанијата и го ... Прочитај повеќе

МПЦ побара одложување на пописот

И МПЦ бара одложување на пописот кој треба да стартува, првично со попишување на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците. Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија ... Прочитај повеќе

Можни се нови одрони кај Радожда

Експертите го вклучија алармот,голема е опасноста во струшко Радожда повторно да дојде до отцепување на големи камени блокови од карпите. По направениот увид на лице ... Прочитај повеќе

Пелагонискиот регион две децении без инвестиции за патишта, а короната силно удри по малите фирми

 Со 8. 200 правни субјекти, Пелагонискиот регион е втор по големина во Државата, меѓутоа подолго време изостануваат инвестиции, пред с`е во патната инфраструктура, што доведе ... Прочитај повеќе